1402/03/12

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

مبنا و کانون سرمایه‌گذاری باید در بخش خصوصی باشد

مبنا و کانون سرمایه‌گذاری باید در بخش خصوصی باشد

مبنا و کانون سرمایه‌گذاری باید در بخش خصوصی باشد

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید قاسمی، رئیس انجمن مدیریت مالی ایران در سیزدهمین گردهمایی مدیران اقتصادی و مالی کشور که صبح امروز (سه‌شنبه) در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: روز گذشته مقام معظم رهبری با اهالی فعالان اقتصادی و کارآفرینی نکاتی مثل ضرورت رشد مستمر اقتصادی را متذکر شدند. ایشان فرمودند که در دهه 90 ما عقب افتادیم. نکته ظریفی که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند، تاکید بر فرصت جوان‌های حاضر در صحنه بود. اینکه اگر ثروت اقتصادی را افزون نکنیم، با توجه به ساختار جمعیتی ممکن است نتوانیم این عقب‌ماندگی را جبران کنیم.

رئیس انجمن مدیریت مالی ایران با ارائه اسناد و نمودارهای شاخص‌های مختلف سرمایه‌گذاری در ایران اظهار کرد: در 13 سال گذشته یعنی از سال 1388-1389 خالص حساب سرمایه در ایران منفی بوده است و فرار سرمایه هم صرفا بخشی از این میزان است. بر اساس یک آمار دیگر صادرات ما از واردات بهتر بوده است.

وی افزود: بر اساس آمارهای بانک جهانی ایران رتبه 127 را از نظر شاخص سهولت کسب و کار در سال 2020 است. این رتبه در چند سال گذشته تنزل داشته و باید فکری به حال آن کنیم.

قاسمی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره اصل 44 قانون اساسی گفت: تاکید مقام معظم رهبری این بوده که سیاست‌ها نباید آسمانی باشد، یعنی باید واقعی و قابل تحقق باشد. رهبر انقلاب طراحان اصل 44 را عدالت‌خواه نامیدند. زمانی روی اصل 44 کار می‌کردیم بالغ بر 5-6 سال کار و تلاش و تحقیق کردیم تا یک پاراگراف برای مقام معظم رهبری بفرستیم. مقام معظم رهبری چندین و چند سوال مطرح کردند و فرمودند برویم کار کنیم. مثلا در پاسخ به چهار سوال رهبری از بند ج، 14 ماه تحقیق کردیم و یک کتاب نوشتیم.

رئیس انجمن مدیریت مالی ایران با بیان اینکه اقتصاد ما با نگاه تمرکزگرایی باعث کندی و توقف شد، گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر بخش خصوصی است. دولت باید با بخش خصوصی همراه باشد. مبنا و کانون سرمایه‌گذاری باید در بخش خصوصی باشد و بقیه نظام‌ها به حمایت این بخش بیاید.

قاسمی درباره چالش‌های سرمایه‌گذاری در ایران گفت: علی‌رغم رشد بالای نقدینگی با کمبود منابع ملی در بخش تولیدی مواجهیم. این موضوع ناشی از سلطه مالی در کشور است. بخش خصوصی ما از ایجاد بنگاه‌های بزرگ ناتوان هستند. کشورهای موفق روی بنگاه‌های بزرگ تمرکز کردند و مسئله بنگاه‌های کوچک را از این مسیر حل کردند. در سال 2007 و 2008 که بحران مالی در دنیا اتفاق افتاد، ایتالیایی‌ها روی بنگاه‌های کوچک تمرکز کردند و دچار مشکل شدند. بنگاه‌های کوچک بهره‌وری ندارند. در اقتصاد باید روی بنگاه‌های بزرگ تمرکز کرد.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *