سایت ارزی (Arzee)/ مدیرکل مسکن وزرات راه‌و‌شهرسازی گفت: متقاضیان وام ودیعه مسکن، باید حداکثر تا پایان هفته اطلاعات خود را در سامانه اقدام ملی تکمیل کنند تا تعیین تکلیف شوند.
 
اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزرات راه و شهرسازی در برنامه تیتر امشب در خصوص اقدامات انجام گرفته برای کمک به مستاجران در شرایط کرونا تصریح کرد: در ابتدای کار یک تمدید دوماهه خودکار برای قراردادهای اجاره در نظر گرفته شد با ادامه یافتن بیماری به تعیین نرخ افزایش قیمت اجاره و الزام به تمدید قراردادها ورود پیدا کردیم که منجر شد هیچ صدور حکم تخلیه ای نداشته باشیم و نرخ اجاره بها هم رشد معقولی داشته باشد.

او افزود: اقدام بعدی پرداخت وام ودیعه مسکن بود که مبلغ وام در تهران ۵۰ میلیون تومان، در سایر کلانشرها ۳۰ میلیون تومان  و سایر شهرهای کشور ۱۵ میلیون تومان است.

اصلانی در خصوص شرایط افراد برای دریافت وام ودیعه گفت:در تمام برنامه های حمایتی بخش مسکن، افراد مطابق قانون ساماندهی باید احراز صلاحیت شوند. بر این اساس برای دریافت این وام فرم جیم افراد باید سبز باشد. افراد از سال ۸۴ به بعد نباید دارای سابقه مالکیت باشند . این استعلامات به طور متمرکز در وزارت راه و شهرسازی اخذ می شود. افرادی که وام جعاله  یا تسهیلات خرید گرفته باشند مشخص می شود که سابقه مالکیت دارند و مشمول وام ودیعه نمی شوند.

این مقام مسئول درباره ضمانت پرداخت ودیعه مسکن تصریح کرد: رویکرد اصلی در این طرح تسهیل پرداخت بوده است. گواهی کسر از حقوق و گواهی کسر از مستمری کمیته امداد و بهزیستی برای دریافت این وام قابل قبول است همچنین وام ۱۵ میلیونی تنها با ضمانت چک یا سفته پرداخت می شود  و  وام بالای ۱۵ میلیون با چک یا سفته همراه یک ضامن پرداخت می شود.

او افزود: این دستورالعمل بانک مرکزی است و به صراحت اعلام کرده یک ضامن برای وام ودیعه کافی است و سابقه نداشتن چک برگشتی هم نیازی نیست.

اصلانی با اشاره به دو روش پرداخت اقساط ودیعه مسکن گفت: روش پرداخت تسهیلات در این طر برای اولین بار اتفاق افتاده است. اگر فرد وام را یک ساله بگیرد  و آن را پس دهد اقساط آن را می تواند با سود یک دوازدهم بپردازد. میزان اجاره ۵۰ میلیون تومان معادل پراخت ماهی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که اقساط این وام تنها ۵۴۰ هزار تومان یعنی یک سوم این مبلغ خواهد بود.

مدیرکل دفتر مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: در روش دیگر افرادی که امسال وام  ۵۰ میلیون تومانی را می گیرند می تواند آن را نگه دارند و  ۶۰ماهه با نرخ ۱۲ درصد تقسیط می شود . وام ۳۰ میلیونی هم  اقساط ۳۶ ماهه خواهد داشت.

او تاکید کرد: پرداخت این وام کمک کننده به تامین مالی بخش اجاره خواهد بود.

 
بیشتر بخوانید

پرواز‌ها به ۹ مقصد اروپایی برقرار است؛ پرداخت وام ودیعه به ۳ هزار و ۳۰۰ مستاجر رسید
 
اصلانی در خصوص نحوه ثبت نام این درخواست وام گفت: در مرحله اول اعلام کردیم افراد از طریق ارسال پیامک ثبت نام کنند.از دو میلیون و ۳۰۰ هزار پیامکی که فرستاده شد یک میلیون و ۸۰۰ هزار پیامک صحیح بود و حدود ۳۳۰ هزار نفر متقاضی واجد شرایط بودند.

اوادامه داد: تا این لحظه ۷۰ هزار نفر وارد سامانه وزارت راه و شهرسازی شده اند و شعب بانکی خود را انتخاب کرده اند. تقاضا داریم افراد نهایتا تا آخر هفته در سامانه اقدام ملی تکمیل پرونده را انجام دهند تا ما  هر چه سریعتر تعیین تکلیف کنیم.