2024/07/15

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

قیمت طلا و سکه از مسیر نزولی برگشت!

قیمت طلا و سکه از مسیر نزولی برگشت!

قیمت طلا و سکه از مسیر نزولی برگشت!

به گزارش تجارت‌نیوز امروز سوم مرداد،‌ قیمت طلا و سکه در نخستین ساعات بازگشایی بازار، با روند کاهشی روز را آغاز کرد. ورق این بازار در حالی برگشت که قیمت دلار نیز افزایشی شد و از پله نخست کانال 48 هزار تومانی فاصله گرفت.

قیمت طلا و سکه 2 مرداد 1402

از فردا تا دوشنبه هفته آینده بازار تهران و بازار طلا و سکه به مناسبت سوگواری ایام محرم تعطیل است. امروز که به نظر می‌رسید روند قیمت اگر کاهش نداشته باشد با ثبات خواهد بود، قیمت در بازار طلا افزایشی شد. این افزایش قیمت، در سکه امامی بیشتر از سایر قطعات سکه بود. مثقال نیز در مرز کانال 10 میلیونی قرار گرفت.

به نظر می‌رسد ارزی(Arzee.ir)‌هایی که بازار از صحبت‌های وزیر امور خارجه آمریکا درباره توافق برجام برداشت کرده به مذاق بازار خوش نیامده است. آنتونی بلینکن در اظهاراتش تاکید کرده است که «ما اکنون در جایی هستیم که در مورد توافق هسته‌ای صحبت نمی‌کنیم.»

بازار طلا برگشت

در همین راستا فردین آقابزرگی کارشناس اقتصادی با اشاره به کاهش بازدهی بیشتر قیمت طلا و سکه در چهار ماه ابتدای سال‌ جاری به تجارت‌نیوز گفت: «این افت بازدهی در بازار طلا به خاطر انتظارات تورمی است که از قبل در مورد نرخ ارز لحاظ شده بود. به‌عنوان مثال افرادی که در بازار طلا فعال بودند ضریب محاسباتی تعیین قیمت را نرخ ارز بیشتر از بازار آزاد در نظر گرفته بودند. مثلا طلا با دلار 60 هزار تومان معامله می‌شد.»

وی تاکید کرد: «الان که روند بازار ارز نزولی و راکد شده، حباب سکه در حال کاهش است. بنابراین بازار طلا و سکه در حال برگشت از مسیری است که اضافه بالا رفته بود.»

این کارشناس اقتصادی روند قیمت انس‌ جهانی طلا را رکودی اعلام و خاطرنشان کرد: «تمام بانک‌های جهانی تا 2022 تمایل بسیار زیادی برای خرید و ذخیره‌سازی طلا داشتند. این روند در 6 ماهه ابتدایی 2023 تا حدودی کاهش پیدا کرده است.»

وی افزود: «این کاهش تقاضا در سطح بین‌المللی است و باعث شده انس جهانی طلا در کانال 1900 دلاری ثابت بماند. اگر روند افزایش تقاضا کماکان ادامه پیدا می‌کرد قیمت انس بالای 2400 تا 500 دلار نیز بالا می‌رفت.»

آقابزرگی به کاهش‌ تقاضا در بازار طلا و سکه اشاره کرد و گفت: «این کاهش تقاضا چه در سطح جهانی و چه در بازارهای داخلی وجود داشته است. اما باید توجه داشت کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه متاثر از رکود در بازار ارز است.»

برگشت سکه امامی به کانال بالاتر

امروز دوم مرداد قیمت سکه امامی با افزایش 400 هزار تومانی به کانال 27 میلیونی برگشت. این قطعه با قیمت 27 میلیون و 251 هزار تومان مبادله شد. قیمت سکه بهار که دیروز 300 هزار تومان ارزان شد،‌ امروز همین مقدار افزایش قیمت داشت. این قطعه با رقم 24 میلیون و 501 هزار تومانی مبادله شد.

امروز نیم‌سکه 150 هزار تومان افزایش داشت و با رقم 14 میلیون و 650 هزار تومان مبادله شد. ربع سکه با افزایش 100 هزار تومانی و با رقم 9 میلیون و 650 هزار تومان معامله شد.

در روز جاری سکه گرمی 100 هزار تومان گران شد. این قطعه با قیمت پنج میلیون و 850 هزار تومان معامله شد.

مثقال 10 میلیونی شد

امروز قیمت طلا با افزایش قیمت سکه همراه شد. روز افزایشی روز جاری مثقال را در کانال 10 میلیونی نشاند. این مقدار طلا امروز 175 هزار تومان گران شد و با رقم 10 میلیون و 16 هزار تومان مبادله شد.

هر گرم طلا 18 عیار افزایش 41 هزار و 500 تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و 313 هزار و 300 تومان معامله شد. امروز طلای دست دوم به قیمت دو میلیون و 282 هزار تومان رسید.

در روز جاری حباب تمام قطعات سکه برخلاف افزایش داشت. حباب ‌سکه امامی بیشترین مقدار افزایش را داشت و 300 هزار تومان گران شد. حباب سکه‌بهار 209 هزار تومان، نیم‌سکه 109 هزار تومان، ربع سکه 79 هزار تومان و سکه گرمی 90 هزار تومان افزایش داشتند.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید