2024/07/15

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

قیمت طلا و سکه، امروز ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ / بازگشت سکه امامی به کانال ۲۸ میلیون تومانی

قیمت طلا و سکه، امروز 22 مرداد 1402 / بازگشت سکه امامی به کانال 28 میلیون تومانی

قیمت طلا و سکه، امروز 22 مرداد 1402 / بازگشت سکه امامی به کانال 28 میلیون تومانی

به گزارش تجارت‌نیوز ، امروز، یکشنبه 22 مرداد، قیمت طلا و سکه روند افزایشی دارد. قیمت طلا تغییر اندکی را تجربه کرده اما قیمت سکه امامی به کانال 28 میلیونی و سکه بهار آزادی به کانال 25 میلیون تومانی بازگشته است. امروز قیمت دلار و طلای جهانی نیز صعودی است

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

در بازار داخلی، نرخ طلا در لحظه تنظیم این خبر روندی افزایشی دارد و به دو میلیون و 311 هزار و 400 تومان رسیده است؛ حدود هفت هزار تومان بیشتر از دیروز.

قیمت طلا و سکه 22 مرداد 1402

آخرین نرخ نقدی سکه امامی نیز در لحظه تنظیم این خبر صعودی و 28 میلیون و 348 هزار تومان است؛ حدود 604 هزار تومان بیشتر از دیروز. اما نرخ نقدی سکه بهار آزادی با افزایش 586 هزار تومانی نسبت به دیروز، به حدود 25 میلیون و 487 هزار تومان رسیده است.

بر این اساس، حباب سکه امامی امروز با 296 هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، به شش میلیون و 154 هزار تومان رسیده. حباب سکه بهار آزادی نیز 368 هزار تومان افزایش را تجربه کرده و به سه میلیون و 382 هزار تومان رسیده است.

قیمت و حباب انواع سکه

همچنین در دومین روز هفته، نیم سکه با قیمت 15 میلیون و 300 هزار تومان معامله می‌شود که تا لحظه تنظیم این خبر، 250 هزار تومان بیشتر از دیروز است. حباب نیم‌سکه نیز با 139 هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، روی چهار میلیون و 248 هزار تومان ایستاده است.

امروز ربع سکه، با نرخ 10 میلیون و 300 هزار تومان داد و ستد می‌شود که 250 هزار تومان از دیروز بیشتر است. حباب آن نیز نسبت به روز گذشته 197 هزار تومان افزایش یافته و روی رقم چهار میلیون و 774 هزار تومان قرار گرفته است.

سکه گرمی نیز با 200 هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، با قیمت شش میلیون و 200 هزار تومان معامله می‌شود. حباب این سکه اما 60 هزار تومان کاهش داشته و به سه میلیون و 509 هزار تومان رسیده است.

افزایش قیمت انس

امروز قیمت جهانی طلا نیز مانند روز گذشته افزایشی است. البته بازار طلای ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر قیمت‌ها در بازار جهانی طلا باشد، بر اساس شرایط در بازار دلار داخل ایران حرکت می‌کند. با وجود این، به هر حال یکی از متغیرهای موثر بر این بازار همان قیمت‌ها در بازار جهانی است. کارشناسان نسبت این اثرگذاری را 70 درصد برای دلار و 30 درصد برای طلای جهانی می‌دانند.

این روزها اونس روندی نوسانی دارد. طلای جهانی که مدتی بود در بازه یک ماهه روند صعودی داشت، حالا در 30 روز گذشته حدود 2.42 درصد افت قیمت داشته است.

امروز اما قیمت طلا در بازارهای جهانی امروز صعودی است. اونس در لحظه تنظیم این گزارش، به حدود 1,913.83 دلار رسیده، این به معنای افزایش حدود 0.07 درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

ورود قیمت دلار به کانال بالاتر و نوسانات هیجانی قیمت طلا و سکه

قیمت دلار که روزهای جمعه و شنبه روز اخیر تحت تاثیر اخیار سیاسی و آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران روند کاهشی داشت، امروز تا این لحظه افزایشی بوده است.ارز آمریکایی روز جمعه به کانال 48 هزار تومانی بازگشت و تا پایان معاملات نقدی در روز شنبه نیز در این کانال روند کاهشی داشت. اما واکنش هیجانی معامله‌گران به اخبار سیاسی دوام چندانی نیافت و امروز، یکشنبه روند قیمتی دلار افزایشی شد. هر چند بر اساس اعلام برخی کانال‌های تلگرامی، معاملات نقدی تا ساعتی پیش در همان کانال 48 هزار تومانی بود اما اکنون معاملات غیرقانونی فردایی، وارد کانال 49 هزار تومانی شده است. از سوی دیگر برخی منابع در بازار، قیمت کنونی دلار را 491150 همین نوسانات در بازار ارز، قیمت‌ها را در بازار طلا و سکه نیز صعودی کرده.

هر چند قیمت طلای 18 عیار امروز نوسان اندکی را تجربه کرد اما قیمت انواع سکه تغییرات قیمتی بیشتری داشته‌اند؛ به گونه‌ای که سکه تمام به کانال بالاتر رفته است.

آنگونه که مشخص است، واکنش بازار به اخبار سیاسی، محدود بود و بیشتر خود را در روز جمعه نشان داد. روز شنبه بازار تقریبا ثابت ماند و روز یکشنبه دلار با افزایش حدود 300 تومانی وارد کانال 49 هزار تومان شد. برخی از کارشناسان می‌گویند روند ثابت قیمت دلار در روز شنبه نشان می‌داد که این ارز تمایل چندانی برای کاهش ندارد.

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار مالی هم در تایید این حرف به تجارت‌نیوز گفت: «در سال‌های گذشته برای کنترل بازار ارز اخباری مانند مذاکره برای آزادسازی هفت میلیارد دلار بلوکه شده در کره جنوبی زیاد منتشر شده است. مطمئنا چنین اخباری هر بازاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما نکته مهم این است که با خبردرمانی کنترل قیمت دلار دوام چندانی ندارد.»

وی با اشاره به رشد حجم نقدینگی و افت شاخص تولید گفت: «با توجه به افزایش نرخ تورم در کشور، قیمت دلار هنوز به ارزش ذاتی و واقعی خود نرسیده است. وقتی تورم 50 درصد می‌شود یعنی ارزش پول ملی 50 درصد کاهش داشته است. اگر بخواهیم نرخ ارزی را تا انتهای سال مقایسه کنیم امکان ندارد نرخ ارز را ثابت فرض کنیم.» همین شرایط در بازار طلا و سکه هم تاثیرگذار است و روند قیمت‌ها را صعودی کرده است.

در مورد پیش‌بینی‌ها از آینده قیمت طلا، دو گزارش پیش بینی قیمت طلا و سکه را بخوانید. 

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید