2024/07/15

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

قیمت طلا و سکه، امروز ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ / سقوط قیمت انواع سکه تمام به کانال پایین‌تر

قیمت طلا و سکه، امروز 21 مرداد 1402 / سقوط قیمت انواع سکه تمام به کانال پایین‌تر

قیمت طلا و سکه، امروز 21 مرداد 1402 / سقوط قیمت انواع سکه تمام به کانال پایین‌تر

به گزارش تجارت‌نیوز ، امروز، شنبه 21 مرداد، قیمت طلا و سکه روند کاهشی دارد. قیمت سکه امامی و بهار آزادی هر دو به کانال پایین‌تر سقوط کرده است اما تغییرات شارپی نیست. امروز قیمت دلار کاهشی و طلای جهانی نیز صعودی است.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

در بازار داخلی، نرخ طلا در لحظه تنظیم این خبر روندی کاهشی دارد و به دو میلیون و 292 هزار و 700 تومان رسیده است؛ حدود 57 هزار تومان کمتر از دیروز.

آخرین نرخ نقدی سکه امامی نیز در لحظه تنظیم این خبر نزولی و 27 میلیون و 701 هزار تومان است؛ حدود 850 هزار تومان بیشتر از دیروز. اما نرخ نقدی سکه بهار آزادی با کاهش 700 هزار تومانی نسبت به دیروز، به حدود 24 میلیون و 791 هزار تومان رسیده است.

بر این اساس، حباب سکه امامی امروز با 305 هزار تومان کاهش نسبت به روز کاری گذشته، به پنج میلیون و 771 هزار تومان رسیده. حباب سکه بهار آزادی نیز 143 هزار تومان کاهش را تجربه و به دو میلیون و 877 هزار تومان رسیده است.

قیمت و حباب انواع سکه

همچنین در اولین روز هفته، نیم سکه با قیمت 15 میلیون هزار تومان معامله می‌شود که تا لحظه تنظیم این خبر، 400 هزار تومان کمتر از دیروز است. حباب نیم‌سکه نیز با 127 هزار تومان کاهش نسبت به روز کاری گذشته، روی چهار میلیون و 37 هزار تومان ایستاده است.

امروز ربع سکه، با نرخ 10 میلیون تومان داد و ستد می‌شود که 4,00 هزار تومان از دیروز کمتر است. حباب آن نیز نسبت به روز گذشته 264 هزار تومان کاهش یافته و روی رقم چهار میلیون و 516 هزار تومان قرار گرفته است.

سکه گرمی نیز با 150 هزار تومان کاهش نسبت به روز کاری گذشته، با قیمت شش میلیون تومان معامله می‌شود. حباب این سکه نیز 81 هزار تومان کاهش داشته و به سه میلیون و 302 هزار تومان رسیده است.

افزایش قیمت انس

امروز قیمت جهانی طلا افزایشی است. البته بازار طلای ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر قیمت‌ها در بازار جهانی طلا باشد، بر اساس شرایط در بازار دلار داخل ایران حرکت می‌کند. با وجود این، به هر حال یکی از متغیرهای موثر بر این بازار همان قیمت‌ها در بازار جهانی است. کارشناسان نسبت این اثرگذاری را 70 درصد برای دلار و 30 درصد برای طلای جهانی می‌دانند.

این روزها اونس روندی نوسانی دارد. طلای جهانی که مدتی بود در بازه یک ماهه روند صعودی داشت، حالا در 30 روز گذشته حدود 2.42 درصد افت قیمت داشته است.

امروز اما قیمت طلا در بازارهای جهانی امروز صعودی است. اونس در لحظه تنظیم این گزارش، به حدود 1,913.83 دلار رسیده، این به معنای افزایش حدود 0.07 درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

قیمت طلا و سکه مناسب خرید است؟

قیمت دلار در دو روز اخیر تحت تاثیر اخیار سیاسی و آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران روند کاهشی داشته و کانال پایین‌تر رفته است. روز گذشته با وجود تعطیلی بازار، معاملات غیرقانونی فردایی روند کاهشی را تجربه کرد و دلار به کانال 48 هزار تومانی رفت. امروز هم قیمت دلار به روند کاهشی خود در این کانال ادامه داد و به میانه‌های آن رسید.

هر چند روز جمعه اخبار در مورد میزان دسترسی ایران به منابع مالی خود ضد و نقیض بود اما در ادامه مشخص شد که این منابع صرف خرید کالاهای اساسی می‌شود. ضمن اینکه دولت معادل ریالی این دلارها را از بانک مرکزی دریافت کرده است بر این اساس، احتمال اینکه ارزی وارد بازار شود تقریبا وجود ندارد. تکا واکنش‌های هیجانی معامله‌گران به صورت معمول قیمت‌ها را در بازار ارز و به دنبال آن طلا کاهشی می‌کند. بر همین اساس، امروز با وجود روند افزایشی نرخ انس، قیمت طلا و سکه در بازار ایران کاهشی بود.

الا باید منتظر واکنش‌های بعدی بازار بود و دید قیمت دلار در هفته آخر مرداد ماه به چه سمتی می‌رود و آیا این بار مذاکرات به نتیجه نهایی می‌رسد و یا باز هم ایران و آمریکا به نقطه قبل بر می‌گردند.

افزایشی‌های بازار معتقدند که قیمت دلار ریزش چندان زیادی را پیش رو ندارد و پیش بینی خود دولت هم رسیدن قیمت دلار به 45 هزار تومان است. یعنی از نظر برخی از معامله‌گران کف قیمت دلار 45 هزار تومان است. اما کاهشی‌ها معتقدند که ارزی(Arzee.ir) احیای برجام عامل بسیار مهم و موثری است و می‌تواند قیمت دلار را وارد کانال 30 هزار تومان کند.

پیش بینی‌ها حاکی از این است که بازار فعلا تحت تاثیر هیجان اخبار آزادی زندانیان دو تابعیتی و آزادسازی منابع بلوکه شده، امروز یا فردا وارد کانال 47 هزار تومان شود. یعنی چنین کاهش قیمتی دور از انتظار نیست. همین نوسانات بر قیمت طلا و سکه هم اثر می‌گذارد اما به اعتقاد کارشناسان در نهایت شاخص‌های کلان اقتصادی روند بازارها را مشخص می‌کند.

در مورد پیش‌بینی‌ها از آینده قیمت طلا، دو گزارش پیش بینی قیمت طلا و سکه را بخوانید. 

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید