2024/07/22

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

قیمت دلار ۱۴ تیر ۱۴۰۲ / برگ برنده بازارساز جواب داد؟

قیمت دلار 14 تیر 1402 / برگ برنده بازارساز جواب داد؟

قیمت دلار 14 تیر 1402 / برگ برنده بازارساز جواب داد؟

به گزارش تجارت‌نیوز قیمت دلار روز گذشته را با نوسان کاهشی آغاز کرد و در کف کانال 50 هزار تومانی بسته شد.

معامله‌گران از ابتدای هفته در انتظار اقدام متقابل سیاستگذار بودند. هفته پیش ارزی(Arzee.ir)‌های نامساعدی در خصوص برجام به بازار تزریق شد و منجر به ورود دلار به کریدور 50 هزار تومانی شد.

روز دوشنبه یحیی آل اسحاق در نشست اتاق بازرگانی ایران و عراق ضمن تایید طلب‌ 10 میلیارد دلاری ایران ازعراق اعلام کرد که این مبلغ به بانک تی بی آی داده شده تا از این پول در موارد غیرتحریمی نظیر کالاهای اساسی و دارو استفاده شود. این خبر دیروز در میان معامله‌گران پیچید و توانست به نفع کاهشی‌های بازار ارز تمام شود.

سناریوسازی سیاستگذار جواب نمی‌دهد

کارشناسان اقتصادی معتقدند متغیرهای اقتصادی کشورها تحت تاثیر شرایط یا استراتژی‌های بلندمدت تغییر می‌کند. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که با یک خبر مساعد، همه چیز تغییر کند و بعید است که دلار با سناریوسازی سیاستگذار در بلندمدت کنترل شود.

روز دوشنبه پس از یک هفته غیبت، دلار هرات شروع به نرخ‌دهی کرد. آخرین قیمت دلار  هرات 49 هزار و 650 تومان در دوشنبه هفته گذشته بود که در دوشنبه این هفته با گپ مثبت 900 تومانی باز شد. با شروع نرخ‌دهی هرات، قیمت دلار یک کانال بالاتر پرید و در 50 هزار و 500 تومان آغاز به کار کرد.

به اعتقاد بازیگران بازار ارز، ارزی(Arzee.ir) بعدی بازارهای مالی، موضوع نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره قطعنامه 2231 در خصوص ایران است که ‌فردا پنجشنبه 15 تیرماه برگزار می‌شود.

قیمت نرخ‌های مختلف

در حالی که در سه روز ابتدایی هفته گذشته قیمت دلار در بازار آزاد هزار تومان رشد داشت اما قیمت اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی در دو روز ابتدایی هفته جاری تغییر قیمت نداشت و دیروز نیز بدون تغییر قیمت ثبت شد. روز سه‌شنبه اسکناس دلار با رقم 41 هزار و 261 تومان معامله شد. دلار حواله نیز با رقم 37 هزار و 510 تومان عرضه شد و فقط یک تومان کاهش قیمت داشت.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم 28 هزار و 500 تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

دیروز اسکناس یورو در بازار آزاد با کاهش 150 تومانی همراه بود و با قیمت 54 هزار و 767 تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت 45 هزار و 51 تومان رسید و افزایش 100 تومانی داشت. یوروی حواله نیز با قیمت 40 هزار و 956 تومان عرضه شد.

گفتنی است درهم امارات نیز دیروز باز شد. قیمت این اسکناس با گپ مثبت 300 تومانی باز شد و به سمت مرز روانی 14 هزار تومان حرکت کرد و در فتح آن ناکام ماند. درهم امارات روز گذشته با رقم 13 هزار و 850 تومان معامله شد.

در سایت بازار متشکل ارزی نیز قیمت درهم تغییری نداشت. حواله درهم با قیمت 10 هزار و 213 تومان مبادله شد. اسکناس درهم بدون تغییر و با رقم 11 هزار و 235 تومان عرضه شد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید