2024/06/21

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

قیمت دلار امروز ۹ مرداد ۱۴۰۲/ پشت پرده دلار ۴۸ هزار تومانی چیست؟

قیمت دلار امروز 9 مرداد 1402/ پشت پرده دلار 48 هزار تومانی چیست؟

قیمت دلار امروز 9 مرداد 1402/ پشت پرده دلار 48 هزار تومانی چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، بازارارز بالاخره پس از یک هفته تعطیلی رسما بازگشایی شد. پیش بینی‌ها حاکی از این بود که قیمت دلار در کانال 49 هزار تومان فعالیت خود را شروع می‌کند. اما دلار امروز کار خود را در کانال 48 هزار تومان آغاز کرد.

قیمت دلار امروز 9 مرداد 1402

به نظر می‌رسد که جنگ میان کاهشی‌ها و افزایشی‌ها در بازار بالا گرفته و هر کدام سعی می‌کنند که قیمت دلار را به سمت دلخواه خود ببرند. افزایشی‌ها در تلاشند که قیمت دلار را بالای مرز مقاومتی 49 هزار و 100 تومان نگه دارند و معتقدند که اگر دلار برای چند روز بالای این مرز بماند، می‌تواند خود را تا 49 هزار و 600 تومان هم بالا بکشد.

اما کاهشی‌ها در تلاشند که دلار را به محدوده 48 هزار و 800 تا 48 هزار و 600 تومان برسانند و از آنجا آن را وارد کانال 47 هزار تومان کنند.

معامله‌گران منتظرند که روند بعدی قیمت دلار را مشاهده کنند. آنها می‌‌گویند اگر دلار امروز نتواند خود را به زیر قیمت 48 هزار و 800 تومان برساند، احتمال برگشت آن به کانال 49 هزار تومان وجود دارد. اما اگر فشار فروش شدت بگیرد، احتمال کاهش قیمت دلار بیشتر می‌شود.

در هفته گذشته گزارش‌های میدانی از بازار نشان می‌داد که خریداران ارز در بازار افزایش پیدا کرده‌اند اما فروشنده کم است. به عبارتی میزان تقاضا از میزان عرضه پیشی گرفته است. در این شرایط به نظر می‌رسد که از نگاه مردم، دلار به کف قیمت خود رسیده و احتمالا به پایین‌تر از این رقم نمی‌رسد. برای همین خریداران وارد بازار تعطیل شده بودند تا دلار را در کف قیمتی خود بخرند. اما از طرف دیگر، فروشندگان منتظر رشد قیمت دلار هستند و برای همین از فروش ارز خودداری می‌کنند.

البته کارشناسان اقتصادی هم در این میان معتقدند که ارزش ذاتی دلار بالاتر از رقم کنونی است و دلار در چند ماه گذشته هم میل به افزایش داشته است. اما تلاش‌های بازارساز و ارزپاشی در بازار ارز مانع رشد قیمت‌ دلار شده است. اما نگرانی این گروه این است که دولت در طولانی مدت نمی‌تواند قیمت دلار را با ارزپاشی پایین نگه دارد و نهایتا مدیریت بازار ارز را از دست می‌دهد.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید