1402/03/12

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

قیمت دلار امروز ۳ اسفند ۱۴۰۱ / رشد اسکناس آمریکایی متوقف شد؟

قیمت دلار امروز ۳ اسفند ۱۴۰۱ / رشد اسکناس آمریکایی متوقف شد؟

قیمت دلار امروز 3 اسفند 1401 / رشد اسکناس آمریکایی متوقف شد؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، مرکز مبادلات ارز و طلا روز گذشته بازگشایی شد. اما این مرکز هنوز سایتی برای اعلام قیمت انواع ارز ندارد و سایت بازار متشکل ارزی تنها نرخ دو اسکناس را منتشر کرده است. بر این اساس قیمت دلار اسکناس 41 هزار 549 تومان و دلار حواله نیز 36 هزار و 130 تومان ثبت شده است.

دلار بازار آزاد نیز امروز مجددا در مسیر افزایشی قرار گرفته و حالا وارد کانال بالاتر شده است. این در حالی است که قیمت دلار صرافی ملی و یورو امروز به‌روزرسانی نشده است.

قیمت دلار در بازارهای همسایه

قیمت‌ دلار در بازارهای همسایه امروز نوساناتی افزایشی را تجربه می‌کند. قیمت دلار هرات اکنون 50 هزار و 300 تومان ثبت شده و قیمت آن در معاملات پشت خطی نیز در همین کانال قرار دارد.

قیمت دلار در بازار سلیمانیه و در آخرین معامله نقدی ثبت شده نیز در این بازار روی رقم 50 هزار و 190 تومان بوده است.

قیمت درهم نیز اکنون 14 هزار 300 تومان اعلام شده که متناسب با آن قیمت دلار درهم 52 هزار و 481 تومان برآورد می‌شود. با توجه به قیمت دلار درهم می‌توان گفت قیمت ذاتی دلار اکنون دو کانال بالاتر از کانال فعلی قرار دارد.

بانک مرکزی با تاسیس مرکز مبادله ارزی در روز گذشته با پیروی از الگوی روسی سعی در کنترل بازار ارز دارد. این در حالی است کارشناسان معتقدند با وجود نرخ تورم بالای 50 درصد در جامعه، کسری بودجه نگران‌کننده دولت و همچنین تنگناهای سیاسی کنترل قیمت ارز از این طریق تا حد زیادی محتمل به نظر نمی‌رسد.

حذف کامل ارز دولتی

نکته مهم در خصوص راه‌اندازی مرکز مبادلات ارز و طلا این است که دیگر ارزی با کارت ملی در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد و صرافی‌ها می‌توانند از منابع داخلی خود در همان فصل از مردم ارز بخرند و بفروشند.

این اقدام رانت عرضه شده از این طریق را از بین می‌برد و از سرایزی سرمایه‌ها به این بازار جلوگیری می‌کند.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *