2024/07/15

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

قیمت دلار امروز ۱۰ مرداد ۱۴۰۲/ علت افزایش قیمت دلار چیست؟ 

قیمت دلار امروز 10 مرداد 1402/ علت افزایش قیمت دلار چیست؟ 

قیمت دلار امروز 10 مرداد 1402/ علت افزایش قیمت دلار چیست؟ 

به گزارش تجارت‌نیوز ، قیمت دلار امروز 10 مرداد 1402 به 49 هزار و 700 تومان رسید. همچنین قیمت دلار در معاملات فردایی در آستانه کانال 50 هزار تومان است و به قیمت 49 هزار و 900 تومان معامله می‌شود.

این افزایش قیمت در حالی است که قیمت دلار در هفته گذشته و قبل از آغاز تعطیلات عاشورا، تا آستانه کانال 47 هزار تومان رفته و امید به کاهش قیمت دلار در بازار تقویت شده بود. اما ناگهان جو مثبت بازار منفی شد و قیمت دلار به سمت افزایشی شدن پیش رفت.

علت افزایش قیمت دلار چیست؟

از میان اخبار سیاسی، آنچه در این هفته بر قیمت دلار اثر گذاشت، خبر شکایت ایران از کره جنوبی بود. پیش از این دولت بارها وعده آزادسازی 7 میلیارد دلار بلوکه شده ایران در این کشور را داده بود اما حالا خبر رسیده که این کشور قصد آزادسازی منابع بلوکه شده ایران را ندارد و کار به شکایت ایران رسیده است.

این خبر از آن جهت مهم است که وعده آزادسازی دلارهای بلوکه شده ایران در سایر کشورها هم شنیده می‌شد. از آن جمله پس از سفر سلطان عمان به ایران خبر رسید که 24 میلیارد دلار از منابع آزادشده ایران در کشورهای مختلف آزاد می‌شود. اما حالا این خبر، خط پایانی بر امیدواری معامله‌گران برای بازگشت دلارهای بلوکه شده است و بازار هم به این خبر واکنش نشان داده است.

اقتصاددانان می‌گویند دولت در این ماه‌ها قیمت دلار را با خبر آغاز مذاکرات هسته‌ای پایین نگه داشته بود. اما دو ماه از سفر سلطان عمان به ایران گذشته و هیچ گشایشی در روند پرونده هسته‌ای رخ نداده است. حتی امروز خبر رسید که احتمال انتخاب و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود دارد. شبکه سی.ان.ان آمریکا در تحلیلی با بررسی نظرسنجی‌های اخیر و برتری‌های کم سابقه دونالد ترامپ بر رقبایش در حزب جمهوری‌خواه نتیجه‌گیری کرده که احتمال پیروز شدن ترامپ در انتخابات آمریکا 2024 بالا است. این اخبار در کنار کاهش موج امیدواری در بازار، سبب افزایش قیمت دلار در بازار شده است.

قیمت دلار چقدر بالا می‌رود؟

پیش از این معامله‌گران اعلام کرده بودند که اگر دلار از مرز مقاومتی 49 هزار و 600 تومان عبور کند، می‌تواند وارد کانال قیمتی جدید شود. دلار اکنون از این مرز عبور کرده. قیمت دلار در معاملات فردایی هم به 49 هزار و 900 تومان رسیده است. اینها نشان می‌دهد که احتمال افزایش قیمت دلار وجود دارد.

در این شرایط اگر دلار وارد کانال 50 هزار تومان بشود، انتظارات افزایشی در بازار تقویت می‌شود و تقاضا برای خرید دلار در بازار بیشتر می‌شود. اما اگر دلار بتواند کانال 49 هزار و 300 تومان را از دست بدهد، قیمت دلار می‌تواند دوباره وارد کانال 48 هزار تومان شود. اما این انتظار در حالی است که پیش از این کارشناسان اقتصادی هشدار داده بودند که دولت در نیمه نخست سال می‌تواند قیمت دلار را مهار کند و نگه داشتن دلار در کانال 48 هزار تومان در نیمه دوم سال کار دشواری است.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید