2024/06/22

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

قیمت دلار امروز ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ / اسکناس آمریکایی متوقف شد!

قیمت دلار امروز 10 بهمن 1401 / اسکناس آمریکایی متوقف شد!

قیمت دلار امروز 10 بهمن 1401 / اسکناس آمریکایی متوقف شد!

به گزارش تجارت‌نیوز ، قیمت دلار که بهمن‌ماه را با روندی افزایشی آغاز کرد، چند روزی است که در کانال فعلی نوسان دارد.

در اواخر هفته گذشته محمدرضا فرزین، رئیس جدید بانک مرکزی در توئیتی نوشت:«ما یک روز خوب، یک روز معمولی و یک روز ناپایدار را در عملیات احیای ثبات قیمت ارز گذاراندیم. در فرصت آخر هفته، تیم بانک مرکزی با بررسی عوامل و رفع اشکالات به مداخله و نرخ سازی خود ادامه خواهد داد.» کارشناسان این توییت رئیس بانک مرکزی و تک‌نرخی شدن دلار بازار آزاد را دلیلی برای ثبات فعلی قیمت دلار می‌دانند.

بانک مرکزی نیز تصمیم گرفته است بازار متشکل ارزی در تمام روزهای هفته برقرار باشد؛ این اقدام را می‌توان نشانه دیگری برای بازارسازی از سوی دولت دانست.

قیمت دلار امروز 10 بهمن 1401
قیمت دلار امروز 10 بهمن 1401

قیمت دلار در بازارهای همسایه

قیمت دلار در بازار هرات 44 هزار تومان تعیین شده و نرخ این ارز در بازار سلیمانیه هم 44 هزار 620 تومان قیمت خورده است؛ قیمت دلار در این دو هاب قیمتی در چند ماه اخیر تاثیر زیادی از بازار آزاد دلار ایران گرفته است.

قیمت درهم نیز در لحظه تنظیم این گزارش 12 هزار 290 تومان قیمت دارد و قیمت دلار درهم 45 هزار 104 تومان برآورد می‌شود. درهم نیز در روزهای گذشته در کانال 12 هزار تومانی قرار داشته است.

قیمت دلار در نرخ‌های مختلف

در حال حاضر قیمت دلار در بازار متشکل ارزی 43 هزار 252 تومان ثبت شده و قیمت خرید دلار صرافی ملی نیز 43 هزار و 657 تومان تعیین شده است.

دولت پس از تغییر رئیس بانک مرکزی مستقیما وارد بازار ارز شده و قصد قیمت‌سازی در این حوزه را دارد. اما برخی کارشناسان معتقدند این اقدام بدون برطرف کردن دیگر مشکلات اقتصاد نظیر تورم در نهایت ممکن نخواهد بود.

دنیای اقتصاد نوشته است که به عقیده برخی از تحلیلگران سیاسی-اقتصادی بازار تهران علاوه بر کاهشی شدن نرخ صرافی‌ها، وقایع نیمه‌شب شنبه در شهر اصفهان که منجر به واکنش نیروی پدافندی کشور شد نیز توانسته سطح انتظارات تورمی موجود در میان معامله‌گران را افزایش داده و زمینه‌ساز رشد نرخ دلار آزاد شود.

کارشناسان معتقدند که ایجاد فاصله میان نرخ‌های رسمی و غیر‌رسمی بازار با ایجاد رانت، زمینه‌ساز تمایلات سفته‌بازانه در میان معامله‌گران می‌شود و بازار را از نظم خود دور می‌کند.

در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات صرافی‌ها‌ روز گذشته با حدود 687 تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 43 هزار و 76 تومان رسیده بود.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید