1402/03/12

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

قیمت دلار امروز افزایشی شد/ پول‌های خاکستری دلار را گران کرد یا فرزین؟

قیمت دلار امروز افزایشی شد/ پول‌های خاکستری دلار را گران کرد یا فرزین؟

قیمت دلار امروز افزایشی شد/ پول‌های خاکستری دلار را گران کرد یا فرزین؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، قیمت دلار امروز 19 اردیبهشت 1402 به میانه کانال 53 هزار تومانی رسیده است. این در حالی است که قیمت دلار در روزهای گذشته کمی آرام گرفته و حتی مسیر کاهشی را در پیش گرفته بود.

اما روند افزایشی قیمت دلار در بازار آزاد از ابتدای هفته جاری آغاز شد. بازاری که امروز رئیس کل بانک مرکزی آن را رسما «بازار قاچاق» خواند و گفت: برای کوچک‌سازی بازار قاچاق هم اشراف اطلاعاتی داریم و هم به تمام این بازار‌ها ورود کرده‌ایم؛ در تلاش هستیم تا این نرخ را کاهش دهیم چراکه نرخ ارز بازار قاچاق مورد قبول ما نیست و معتقدیم باید کاهش پیدا کند.

حمله سنگین فرزین به بازار آزاد

این چندمین بار ظرف چند ماه گذشته است که رئیس کل بانک مرکزی علیه بازار آزاد دلار جبهه گرفته است. او یکبار اعلام کرد که این بازار را به رسمیت نمی‌شناسد و نرخ آن را قبول ندارد. اما این بار او به این بازار حمله کرده و گفته این بازار قاچاق است. او حتی صادرکنندگان را متخلف دانسته و گفته: صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات را به کشور بازنمی‌گردانند، متخلف هستند. او از تشکیل یک کمیته در بانک مرکزی برای بررسی به تخلفات صادرکنندگان خبر داده است تا با این کار، ارز‌های صادراتی به کشور برگردد.

او صادرکنندگان را به خرید و فروش دلار در بازار قاچاق متهم کرده و گفته چه دلیلی دارد صادرکنندگان ارز خود را در بازار قاچاق با نرخ بالا بفروشند؟ دلیلی ندارد؛ هیچ منطق اقتصادی پشت این موضوع نیست.

او همچنین از روند جدیدی در بازار ارز خبر داده و آن ورود مستقیم بانک مرکزی به بازار خرید و فروش دلار است. فرزین گفته از این به بعد بانک مرکزی ارز را به صورت مستقیم خریداری خواهد کرد و به طور مستقیم هم بانک مرکزی خواهد فروخت. برهمین اساس واسطه‌ها را حذف می‌کنیم تا این مشکل هم به زودی در کشور حل شود و ما بتوانیم اشراف اطلاعاتی و اشراف تخصیص لازم را داشته باشیم که زمینه سواستفاده وجود نداشته باشد.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *