سایت ارزی (Arzee)/ رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: قیمت جوجه یکروزه به دلیل افزایش نرخ مصوب مرغ و ازدیاد تقاضا برای جوجه ریزی افزایش یافته است.

محمد یوسفی از افزایش قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: با افزایش نرخ مصوب مرغ و ازدیاد تقاضا برای جوجه ریزی بدیهی است که قیمت جوجه یکروزه بالا رود چرا که با کاهش قیمت مرغ برخی مرغداران از تولید کناره گیری کردند.
وی افزود: طی ماه های اخیر بسیاری از مرغداران به سبب کمبود دان و مواد اولیه مجبور به تامین ۳۰ تا ۵۰ درصدی ذرت و کنجاله سویا از بازار آزاد بودند که همین موضوع منجر به افزایش قیمت تمام شده تولید شده بود.
یوسفی ادامه داد: بنابر تصمیمات ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون قطعه جوجه در واحدهای مرغداری باید ریخته شود که امیدواریم مشکلات تخصیص ارز به ذرت و کنجاله سویا مرتفع شود تا مرغداران مجبور به تامین از بازار آزاد نباشند.
رئیس انجمن‌ پرورش دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد خوراک طیور به خارج وابسته است، بیان کرد: هم اکنون مرغداران تخم گذار در فروش هر کیلو تخم مرغ ۲ هزار تومان زیان می کنند که با این وجود تولیدکننده بعد از مدتی ناچار به حذف گله های مرغ مادر می شود که این امر منجر به کاهش تولید تخم‌مرغ و مشکلات تامین‌ می شود.
وی نرخ کنونی هر کیلو مرغ زنده را ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان و مرغ گرم‌ را ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: عرضه با نرخ های بالاتر گرانفروشی است.
این مقام‌مسئول درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با افزایش سن کشتار تا ۵۰ روزگی و در نهایت افزایش تولید مرغ زنده تا وزن ۳ کیلوگرم بدیهی است که مقدار بیشتری گوشت مرغ تولید می شود که ازدیاد تولید به تخصیص و انتقال ارز بستگی دارد.
وی در واکنش به عرضه مرغ قطعه بندی با نرخ بالاتر در بازار بیان کرد: قطعه بندی مرغ در مغازه ها تخلف است، از این رو بازرسان باید نظارت و کنترل بیشتری در بازار داشته باشند، در غیر اینصورت مرغداران برای کسب درآمد بیشتر به سراغ قطعه بندی می روند.
یوسفی در پایان تصریح کرد: طی یکسال اخیر شرایط تامین نهاده دامی با نرخ مصوب از ۳۰ تا ۵۰ درصد متناوب بوده و مرغدار مابقی را مجبور به تامین از بازار آزاد است.