1401/02/29

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

عملکرد صندوق های سهامی در سال ۱۴۰۰

عملکرد صندوق های سهامی در سال ۱۴۰۰

عملکرد صندوق های سهامی در سال 1400

سال 1400 برای صندوق‌های سهامی سال خوبی نبود. اکثر صندوق‌ها بازدهی کمتری از میانگین بازار بورس داشتند و بازدهی‌ها نسبت به 2 سال گذشته به شدت کاهش پیدا کرد. می‌توان سال 1400 را سال رکود یا استراحت در بازار سهام دانست. در ادامه مطلب به وضعیت بازار بورس و صندوق‌های سهامی در یک سال اخیر می‌پردازیم.

بازار بورس در سال 1400

آنگونه که از آمار برمی‌آید شرکت‌های شاخص ساز و بزرگ وضعیت بهتری از شرکت‌های کوچک‌تر داشته‌اند.

شاخص 30 شرکت بزرگ که با ارزش‌ترین شرکت‌های بازار بورس را شامل می‌شود، پربازده‌ترین شاخص سال 1400 بود و با 15 درصد بازدهی، بهتر از سایر شاخص‌ها عمل کرد.

شاخص کل هم‌وزن نیز که نشان‌دهنده کارنامه عملکردی شرکت‌های کوچک‌تر است با افت 21 درصدی به کار خود پایان داد و ضعیف‌ترین شاخص بازار بود.

% بازدهی سال 1400 شاخص های اصلی بازار سرمایه
4.5 شاخص کل بورس
-21 شاخص کل هموزن
2 شاخص کل فرابورس
9.5 شاخص صنعت
15 شاخص 30 شرکت بزرگ
11.5 شاخص 50 شرکت فعالتر

کارنامه صندوق های سهامی در سال 1400

برای آنکه به بررسی وضعیت صندوق های سهامی بپردازیم در بالا ابتدا وضعیت بازار بورس را تشریح کردیم. حال به عنوان نمونه چند صندوق سهامی را بررسی می کنیم.

6 صندوق سهامی جدول زیر جزو صندوق های قابل خرید در ارزی(Arzee.ir) می باشند و همانطور که مشاهده می شود بازدهی 4 صندوق در دامنه مثبت و 2 صندوق دیگر در دامنه منفی بوده است.

6 صندوق سهامی قابل خرید در ارزی(Arzee.ir)

صندوق مشترک تدبیرگران فردا با بازدهی سالانه 13.38% در صدر صندوق‌های سهامی سامانه رسام قرار گرفت. این صندوق به همراه 2 صندوق مشترک یکم آبان و مشترک آسمان یکم، 3 صندوقی بودند که بازدهی بالاتری از شاخص کل بورس بدست آوردند. لازم به ذکر است از بین تمام صندوق‌های سهامی فعال در بازار، فقط 30% صندوق‌ها بازدهی بالاتری از شاخص کل داشته‌اند.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *