تسنیم/ به گفته دبیرکل اوپک، این سازمان روز دوشنبه شصتمین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و قصد دارد نقش تثبیت کننده خود را در بازار جهانی نفت حداقل برای شش دهه دیگر حفظ کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) طی یک سخنرانی که در وب سایت دبیرخانه این سازمان منتشر شد، گفت: اوپک شصتمین سالگرد تأسیس خود را روز دوشنبه جشن می گیرد و قصد دارد نقش تثبیت کننده خود را در بازار جهانی نفت حداقل برای شش دهه دیگر حفظ کند.
وی افزود: با نگاه به آینده، این سازمان آماده پاسخگویی به چالشهای بسیاری است که با ورود به 60 سال آینده تاریخ خود با آن روبرو خواهیم شد.
بارکیندو گفت: ما همچنان تلاش خود را روی یک بازار متعادل و با ثبات نفت متمرکز می کنیم که هم به نفع تولیدکنندگان و هم به نفع مصرف کنندگان خواهد بود، همانطور که اخیراً با اعلامیه همکاری و اصلاحات تولید تاریخی در سال 2020 به نمایش گذاشته شد.
وی افزود: این توافق نامه گزینه ها و راه حل هایی را برای برخی از چالش های مهم بشریت مانند توسعه پایدار و کاهش فقر انرژی فراهم می کند.
سازمان اوپک در کنفرانس بغداد در سپتامبر 1960 توسط ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا ایجاد شد.
پس از آن کشورهای دیگر به این 5 عضو موسس پیوستند. تا مارس 2020، اوپک از 13 کشور الجزایر، آنگولا ، ونزوئلا ، گابن ، ایران ، عراق ، کنگو ، کویت ، لیبی ، امارات متحده عربی ، نیجریه ، عربستان سعودی و گینه تشکیل شده بود.
دفتر مرکزی این سازمان در وین است. این سازمان یک سوم کل تولید جهانی نفت خام را بر عهده دارد.