24 اردیبهشت 1400

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

عرضه اولیه هفته بعد چیست؟

عرضه اولیه هفته بعد چیست؟

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در هفته اخیر هیچ عرضه اولیه‌ای در بازار سهام انجام نشد تا پس از چند هفته متوالی این هفته هیچ نماد جدیدی وارد بورس نشود.

یکی از مهمترین دلایل این اتفاق، آغاز پذیره‌نویسی دومین صندوق قابل معامله بورسی دولتی با نماد «پالایشی یکم» بود. این ETF که با نام «دارا دوم» در میان معامله‌گران جا افتاده بود از روز چهارشنبه قابل پذیره‌نویسی شد. سقف پذیره‌نویسی افراد در دارا یکم و پالایشی یکم پنج میلیون تومان است. بدین ترتیب افرادی که در دارا یکم پذیره‌نویسی کرده بودند تنها سه میلیون تومان از این صندوق را می‌توانند سفارش دهند.

با این حال در هفته اخیر وزیر اقتصاد گفته است: 50 شرکت در بازار سرمایه عرضه اولیه می‌شوند و سازمان بورس هم برای هفته آینده یک عرضه اولیه را اعلام کرده است.

بر اساس اطلاعیه فرابورس روز سه‌شنبه مورخ 1399/06/11 تعداد 420 میلیون سهم معادل 15 درصد از سهام شرکت «برق و انرژی پیوند گستر پارس» در بازار اول فرابورس ایران، به صورت عرضه اولیه به فروش می‌رسد. هر کد بورسی می‌تواند حداکثر 150 سهم در بازه قیمتی 1830 تا 1850 تومان معادل 277500 تومان خریداری کند. در صورت شرکت پنج تا شش میلیون نفر در خرید سهام اولیه این شرکت سهام این شرکت تعداد 70 تا 84 سهم به هر کد (حدود 129 هزار تا 155 هزار تومان) تعلق خواهد گرفت.

علاوه بر این، در هفته اخیر معاون امور مجلس، حقوقی و هماهنگی امور استان‌های وزارت ورزش و جوانان گفت: امیدواریم تا یکی دو ماه آینده بتوانیم سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس را در بورس عرضه کنیم.

با این حال عرضه اولیه نزدیک‌تر از این هم به نظر می‌رسد باشد.

دو هفته پیش عرضه اولیه غکورش لغو شد و پس از آن، بر اساس اعلام مدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران، علت لغو این عرضه «شرایط بازار» عنوان شد. با این حال محتمل است یکی از عرضه اولیه‌های هفته بعد همین نماد غکورش باشد.

به نظر می‌رسد در روزهای آینده باید منتظر حضور پررنگ شرکت‌های بنیاد در بورس نیز بود.

26 مرداد ماه امسال بود که با ثبت نماد بورسی «بپیوند» برای شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس (نیروگاه قم)، تعداد شرکت‌های بورسی بنیاد مستضعفان به 33 شرکت رسید.

19 مرداد ماه امسال نیز رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه بنیاد، مالک 100 درصد بانک سینا بود، گفت: بر اساس قوانین بانک مرکزی، یک مالک نمی‌تواند بیش از 33 درصد سهم را در بانک داشته باشد و با توجه به اینکه سهم ما اکنون در بانک سینا 72 درصد است پس متخلف هستیم و در مدت 20 روز آینده در دو مرحله هر کدام 9 درصد را در بورس عرضه می کنیم که سهم ما کاهش می یابد و دوباره بخشی از آن ها را می فروشیم تا سهم بنیاد در بانک سینا به 33 درصد برسد.

بنابراین در روزهای آینده سهامداران احتمالا شاهد عرضه اولیه مرتبط با بنیاد مستضعفان خواهند بود.

از سوی دیگر 16 مرداد ماه معاون سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده بود سهام اوپال پارسیان سنگان تا پایان شهریور یا مهر عرضه اولیه می‌شود.

بدین ترتیب علاوه بر عرضه اولیه بپیوند، عرضه اولیه غکورش که دو هفته قبل لغو شده بود و عرضه اولیه اوپال پارسیان سنگان به همراه عرضه اولیه مرتبط با زیرمجموعه‌های بنیاد مستضعفان از محتمل‌ترین گزینه‌های عرضه اولیه هفته آینده هستند.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه اختصاصی بورس تجارت‌نیوز دنبال کنید.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code