2024/04/19

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

ظرفیت گواهی سپرده نفت خام برای تامین مالی از بازارهای خارجی

ظرفیت گواهی سپرده نفت خام برای تامین مالی از بازارهای خارجی

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از بورس انرژی ایران، جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با ایران اکونومیست، اظهار داشت: از کانال‌هایی که موجب فروش بیشتر نفت می‌شود، فروش داخلی از طریق بورس است، این راهکار این فرصت را فراهم می‌کند که پتروپالایشگاه‌ها و پالایشگاه‌های خصوصی بتوانند نفت مورد نیاز خود را خریداری و به فرآورده تبدیل کنند و یا از طریق تبادلات در بازارهای بین‌المللی، خوراک مورد نیاز خود را تامین کنند.

قادری گفت: فروش بیشتر نفت از طریق عرضه در بورس انرژی، موجب کنترل و هدایت نقدینگی می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند که منابع حاصل از فروش این اوراق با پشتوانه نفت خام، به سمت توسعه میادین و سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی فرآوری و پالایش نفت برود که خود اقدام بزرگی برای جهت‌دهی نقدینگی موجود به سمت تولید است؛ این نکته حائز اهمیت است که این کار توسط اشخاص حقوقی انجام شود تا با در نظر گرفتن احتیاطات لازم، ریسک انجام آن به حداقل برسد و تبعاتی متوجه کشور نشود.

وی به چگونگی تاثیر این راهکار به هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه پرداخت و افزود: مزیت بورس این است که شرایط رقابتی را برای محصول فراهم می‌کند. پیش‌بینی شده که اوراق گواهی سپرده نفت با ماهیت دارایی و معادل ریالی هر بشکه نفت خام، به مردم عرضه شود و از همین جهت جذابیت بالایی برای سرمایه‌گذاری خواهد داشت که امکان هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه و از طرفی هزینه‌های پروژه‌های نفتی را فراهم خواهد کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس امکان وثیقه‌سازی برای تجارت خارجی به پشتوانه نفت خام را یکی دیگر از پیامدهای مثبت این راهکار دانست و ادامه داد: خریداران این نوع فروش نفت، با استفاده از اوراقی که در اختیار دارند می‌توانند بازارهای خارجی را برای تامین مالی خود انتخاب کنند و با استفاده از فرصتی که در اختیارشان قرار گرفته به واردات بپردازند و تجهیزات و امکانات مورد نیاز را وارد کنند.

قادری در پایان خاطرنشان کرد: تمام مزیت‌ها و مطلوبیت‌های حاصل از عرضه نفت در بورس انرژی، می‌تواند به نفع تولیدکننده، مصرف‌کننده و عرضه‌کننده که وزارت نفت است، باشد.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *