1402/12/07

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

طلا و سکه ارزان شدند / بازارها تحت تاثیر ثبات در قیمت دلار

طلا و سکه ارزان شدند / بازارها تحت تاثیر ثبات در قیمت دلار

طلا و سکه ارزان شدند / بازارها تحت تاثیر ثبات در قیمت دلار

به گزارش تجارت‌نیوز ، امروز، یکشنبه 18 تیر، قیمت طلا  و قیمت سکه روندی کاهشی دارند. قیمت دلار این روزها تقریبا درجا می‌زند.

شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز آخرین نرخ طلا را در روندی کاهشی، دو میلیون و 345 هزار و 800 تومان اعلام کرده است؛ حدود 15 هزار تومان کمتر از دیروز.

این منبع، آخرین نرخ نقدی سکه امامی را نیز نزولی و 28 میلیون و 501 هزار تومان اعلام کرده که حدود 186 هزار تومان کمتر از روز گذشته است. نرخ نقدی سکه بهار آزادی با حدود 100 هزار تومان کاهش به 25 میلیون و 501 هزار تومان رسیده است.

بر این اساس، حباب سکه امامی امروز با 59 هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته، به شش میلیون و 973 هزار تومان رسیده است. حباب سکه بهار آزادی نیز 55 هزار تومان کاهش را تجربه و به دو میلیون و 973 هزار تومان رسیده است.

قیمت و حباب انواع سکه

همچنین در دومین روز هفته، نیم سکه با قیمت 15 میلیون و 550 هزار تومان معامله می‌شود؛ 50 هزار تومان کمتر از دیروز. حباب نیم‌سکه نیز با 44 هزار تومان کاهش به چهار میلیون و 227 هزار تومان رسیده است.

امروز ربع سکه، 50 هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده و با نرخ 10 میلیون و 550 هزار تومان داد و ستد می‌شود. همچنین حباب آن نسبت به دیروز 19 هزار تومان کاهش یافته و روی رقم چهار میلیون و 914 هزار تومان قرار گرفته است.

اما قیمت سکه گرمی به شش میلیون و 300 هزار تومان کاهش یافته؛ 78 هزار تومان کمتر از دیروز. حباب این سکه نیز با 24 هزار تومان افزایش به سه میلیون و 612 هزار تومان رسیده است.

روند افزایشی قیمت انس

روند کاهشی در بازار طلا و سکه داخلی برخلاف روند صعودی قیمت اونس است. البته بازار طلای ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر قیمت‌ها در بازار جهانی طلا باشد، بر اساس شرایط در بازار دلار داخل ایران حرکت می‌کند. با وجود این، به هر حال یکی از متغیرهای موثر بر این بازار همان قیمت‌ها در بازار جهانی است. کارشناسان نسبت این اثرگذاری را 70 درصد برای دلار و 30 درصد برای طلای جهانی می‌دانند.

در این شرایط هر چند مدت‌ها بود که انس روندی نزولی داشت، اما در روزهای اخیر افزایش قیمت را تجربه کرده است. با وجود این، طلای جهانی در 30 روز گذشته حدود 2.73 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

اما امروز اونس روندی افزایشی دارد و در لحظه تنظیم این گزارش، به حدود 1,925.89 دلار رسیده، این به معنای افزایش حدود 0.74 درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

طلا و سکه تحت تاثیر ثبات در بازار ارز

قیمت دلار این روزها در کانال 49 هزار تومان درجا می‌زند. البته برای مدت کوتاهی در کانال 50 هزار تومان بود اما به سطح پایین‌تر بازگشت. دلار روز شنبه تحت تاثیر ارزی(Arzee.ir)‌های نشست پنجشنبه شب شورای امنیت قرار نگرفت چرا که مسائل مربوط به آن نشست را پیش‌خور کرده بود. همان روز پنجشنبه قیمت‌ها در بازارهای دلار، طلا و سکه افزایشی شد. دیروز اما نوسان چندانی در این بازارها رخ نداد و دلار، طلا و سکه افت ناچیزی را تجربه کردند. اندکی افزایش مقطعی در بازار دلار را نیز برخی از کارشناسان متاثر از ناامنی صبح دیروز در زاهدان می‌دانستند.

در حال حاضر قیمت دلار روی رقم 49 هزار و 950 تومان قرار دارد و تلاش می‌کند از سد 50 هزار تومان عبور کند. این رقم طی هفته‌های اخیر به مقاومت اصلی دلار تبدیل شده و تلاش اسکناس آمریکایی برای ماندگاری در این قیمت ناموفق بوده است.

با وجود این گروهی از کارشناسان اثرگذاری اخبار سیاسی بر بازارها و تلاش‌های بازارساز را نیز مقطعی می‌دانند و معتقدند بازارهای دلار، طلا و سکه تحت تاثیرگذاری متغیرهای کلان اقتصادی در درازمدت افزایشی هستند.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *