2024/07/15

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

طلا بی‌حباب شد! / تخلیه ۳ میلیونی حباب ربع سکه / رکود شدید در راه است؟

طلا بی‌حباب شد! / تخلیه ۳ میلیونی حباب ربع سکه / رکود شدید در راه است؟

طلا بی‌حباب شد! / تخلیه ۳ میلیونی حباب ربع سکه / رکود شدید در راه است؟

اقتصاد آنلاین_مهدی جهانشاهلوراد؛ محمد کشتی‌آرای، فعال بازار طلا در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین درباره وضعیت بازار طلا گفت: در هفته گذشته مانند سه هفته اخیر، باز هم قیمت طلا و سکه سیر نزولی داشت، در مجموع وضعیت بازار بسیار آرام بود اما کاهش تقاضا و نرخ ارز باعث کاهش قیمت جزئی شد. 

وی افزود: در این مدت قیمت جهانی طلا در نوسان بود اما در بازار ما کمتر اثر گذاشت بیشترین اثر را در بازار طلا، نرخ ارز وکاهش تقاضا داشت. 

کشتی‌آرای با بیان اینکه کاهش تقاضا منجر به کاهش حباب سکه شده است، اظهار داشت: حباب طلای آب شده و طلای 18 عیار باتوجه به کاهش داد و ستدها از بین رفته و در حال حاضر بدون حباب است همچنین حباب انواع سکه نیز کاهش پیدا کرده است. 

این فعال بازار طلا و سکه افزود: بیشترین کاهش حباب را ربع سکه داشته است به این دلیل که بیشتر تقاضای ربع سکه برای هدیه دادن است و با توجه به فرا رسیدن ماه محرم و تعطیلی مراسم‌ها تقاضا کاهش پیدا کرده همین امر موجب شده ربع سکه بیشترین کاهش حباب را ثبت کند. 

وی اضافه کرد: حدود 3 میلیون تومان از حباب ربع سکه کم شده است اما همچنان دارای حباب است که این رقم مقداری منطقی است، حباب سکه امامی هم به 4 میلیون و 500 هزار تومان رسیده که در یک هفته اخیر کاهش 700 هزار تومانی داشته است. 

کشتی آرای در پیش‌بینی از آینده بازار طلا نیز گفت: بازار طلا در یک هفته تعطیل است و قیمت‌ها در همین سطح باقی خواهند ماند، بازار طلا و جواهر یک بازار فصلی هم هست در برخی مواقع از سال ممکن است در رونق باشد و در موقعی دیگر در رکود. باتوجه به شرایط کنونی بازار در 2 ماه آینده در رکود شدید خواهد بود.

این فعال بازار طلا و سکه در پایان درباره انس جهانی طلا و تاثیر آن در بازار داحلی نیز گفت: انس حهانی تا 1982 دلار هم رسید اما به عقب بازگشت، همانطور که اشاره شد بازار طلای ایران بیشتر متاثر از نرخ ارز و تقاضا است و نوسان انس جهانی آنچنان اثر ندارد.

بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران در بازار هر گرم طلای 18 عیار 2 میلیون 337 هزار 600 تومان شد. سکه طرح جدید 27 میلیون و 850 هزار تومان و سکه طرح قدیم 25 میلیون و 300 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم سکه 15 میلیون و 50 هزار تومان شد و ربع سکه به 10 میلیون و 50 هزار تومان رسید همچنین قیمت سکه گرمی در بازار 6 میلیون و 50 هزار تومان است همچنین انس جهانی طلا 1966 دلار شد.

مرجع: اقتصاد آنلاین

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید