1402/09/14

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

صندوق‌های درآمد ثابت کم نوسان در شهریور ۹۹

صندوق‌های درآمد ثابت کم نوسان در شهریور ۹۹

صندوق‌های درآمد ثابت کم نوسان در شهریور 99

در این گزارش مقایسه ای بین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت و سود سپرده های بانکی و ارواق بدهی با پرداخت سود دوره ای در ماه منتهی به 10 شهریورماه 99 انجام می‌دهیم.

آرامش سرمایه گذاران در صندوق های با درآمد ثابت

در حالی که صندوق های سهامی و مختلط با توجه به ریزش بازار بورس، بازدهی های پایینی کسب کردند و بسیاری از سرمایه گذاران تازه وارد بازار بورس با افت ارزش در دارایی هایشان مواجه شدند. در این وضعیت ارزش دارایی های صندوق های سرمایه گذاری رو به افزایش گذاشت و سرمایه گذارانی که از خطر ریزش بیشتر سهام می ترسیدند ترجیح دادند در صندوق های با درآمد ثابتی که ریسک کنترل شده ای دارد وارد شوند. بانک و صندوق درآمد ثابت، گزینه های اصلی سرمایه گذاران برای زمانی هستند که بازار سرمایه وضعیت رو به رشدی ندارد. ریسک پایین و نقدشوندگی بالا در این گزینه ها باعث شده است که بیشترین حجم سرمایه گذاری در ایران در این گزینه ها انجام شود. در این گزارش بین صندوق های با درآمد ثابت و سپرده های سیستم بانکی مقایسه ای کرده ایم تا سرمایه گذاران بتوانند تصمیم بهتری بگیرند.

باید دقت داشت که صندوق های با درآمد ثابت تمام بازدهی کسب شده در یک ماه را بین سرمایه گذاران تقسیم نمی کنند چرا که بیشتر از درصد مشخصی اجازه تقسیم سود ندارند. در عوض ارزش NAV صندوق بالاتر می رود و در پایان سال مالی با توجه با فرمول محاسباتی صندوق که در امید نامه آمده است، به سرمایه گذار پرداخت می شود.

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک در ماه منتهی به 10 شهریور 99

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک در ماه منتهی به 10 شهریور 99

بهترین صندوق درآمد ثابت در یک ماه اخیر صندوق با درآمد ثابت کوثر یکم بود که خالص ارزش دارایی های آن 9,710,166 میلیون ریال است و جزو صندوق های بزرگ بازار سرمایه به شمار می آید. مدیر صندوق با درآمد ثابت کوثر یکم شرکت کارگزاری آبان می باشد و به صورت یک ماه تقسیم سود انجام میدهد. این صندوق حدود 10 درصد از دارایی هایش را در سهام سرمایه گذاری کرده است. 50 درصد از ترکیب دارایی ها را اوراق بدهی با درآمد ثابت و 40 درصد دیگر هم به سپرده های بانکی اختصاص یافته است.

برترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در ماه منتهی به 10 شهریور 99

طبق نمودار بالا، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت با بیشترین بازدهی ماهانه عبارت اند از:

ردیف نام صندوق درصد بازدهی ماهانه
1 با درآمد ثابت کوثر یکم 4.97 
2 پاداش سهامداری توسعه یکم 3.13
3 توسعه سرمایه نیکی 2.93
4 اندوخته پایدار سپهر 2.48
5 آرمان کارآفرین 2.4
6 مشترک گنجینه الماس پایدار 2.28
7 ارزش آفرینان دی 2.18
8 نهال سرمایه ایرانیان 2.04 
9 امین آشنا ایرانیان 1.96
10 درآمد ثابت سرآمد 1.92

صندوق “پاداش سهامداری توسعه یکم” که در رده دوم لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در این ماه قرار دارد، جزو صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF است.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *