تسنیم/ رئیس کل گمرک ایران گفت: در ۵ ماهه امسال، بیش از یک میلیارد دلار بنزین از طریق گمرک به کشور‌های دیگر صادر شده است.

مهدی میراشرفی افزود: حجم تجارت خارجی، در پنج ماهه نخست امسال، بیش از 53 میلیون تن به ارزش 24/6 دهم میلیارد دلار است که از این میزان، سهم صادرات 38 میلیون تن به ارزش 10/9 دهم میلیارد دلار، و سهم واردات 13/8 دهم میلیون تن به ارزش 13/7 دهم میلیارد دلار است.
وی گفت: بیشترین تاثیر منفی در بخش صادرات به دلیل کرونا و تحریم در اردیبهشت ماه با 54 درصد، منفی بوده که در حال حاضر به 27 درصد منفی رسیده و این کاهش نشان از عادی شدن روند صادرات را دارد.

رئیس کل گمرک ایران افزود: نخستین قلم کالای صادراتی کشور در این پنج ماه، بنزین است که با کاهش مصرف و افزایش تولید ما، توانستیم بیش از یک میلیارد دلار از این کالا‌ها را به کشور‌ها دیگر صادر کنیم.

میراشرفی گفت: در زمینه صادرات، شرکای تجاری ما چین، عراق، امارات، افغانستان و ترکیه و در بخش واردات هم شرکای اصلی ما به ترتیب چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان هستند که نسبت کالایی وارداتی ما از آن‌ها در زمینه کالا‌های اساسی 9/7 دهم تن است که در مقایسه با مدت مشابه برابر است و در سایر اقلام مثل مواد اولیه و ماشین آلات خط تولید 4/1 دهم میلیون تن به ارزش 10/2 دهم میلیارد دلار است.