سایت ارزی (Arzee)/ صادرات روزانه نفت عربستان در ماه ژوئن ۲۰۲۰ با رسیدن به زیر ۵ میلیون بشکه رکورد کمترین مقدار حداقل از ژانویه ۲۰۰۲ را ثبت کرد.

به گزارش رویترز، داده‌های رسمی منتشر شده نشان می‌دهد که صادرات نفت خام عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، در ماه ژوئن به کمترین مقدار ثبت شده در تاریخ سقوط کرد، زیرا تقاضای جهانی نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا همچنان ضعیف بود.

داده‌های مؤسسه جودی (Joint Organizations Data Initiative -JODI) نشان داد که صادرات عربستان در این ماه نسبت به ماه پیش از آن ۱۷.۳ درصد کاهش یافت و به ۴ میلیون و ۹۸۰ هزار بشکه در روز – کمترین مقدار از حداقل ژانویه ۲۰۰۲- رسید.

ارقام رسمی نشان داد که کل نفت ارسال شده از عربستان سعودی از جمله فرآورده‌های نفتی، نسبت به ماه مه ۱۷.۸ درصد کاهش یافته و به ۶ میلیون و ۸۰ هزار بشکه در روز رسیده است. صادرات این کشور در ماه مه ۷ میلیون و ۴۸۰ هزار بشکه در روز بود. این در حالی است که حجم ذخیره‌سازی نفت خام سعودی‌ها با ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه افزایش به ۱۵۳ میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه رسید.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش از ماه مه برای کاهش مشکلات ناشی از بیماری همه‌گیر کرونا که کاهش شدید تقاضای نفت را در پی داشته، تولید نفت خود را به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش داده است.

تولید نفت خام عربستان در ماه ژوئن با حدود ۱۲ درصد کاهش به ۷ میلیون و ۴۸۰ هزار بشکه و کمترین مقدار از دسامبر ۲۰۰۲ رسید.

پالایش نفت خام در عربستان طی ماه ژوئن با ۴.۷ درصد کاهش به یک میلیون و ۸۴۰ هزار بشکه در روز رسید، این در حالی است که مصرف مستقیم نفت خام ۶۲ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۴۶۹ هزار بشکه در روز رسید.

داده‌های مؤسسه جودی نشان داد که مجموع تقاضای فرآورده‌های نفتی سعودی‌ها در ماه ژوئن با افزایش روزانه ۳۳۰ هزار بشکه‌ای به ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار بشکه در روز رسید.