تسنیم/ بلومبرگ طی گزارشی نوشت انتخاب دولت جدید در ایران مانع مذاکرات وین نخواهد بود و ایران آماده افزایش تولید و صادرات نفت خود به دنبال احیای برجام است.

 ایران در آستانه یک دولت جدید به رهبری ابراهیم رئیسی است که موضعی کاملا محتاطانه در قبال آمریکا دارد. پیروزی وی در انتخابات روز جمعه ایران در شرایطی اتفاق افتاد که قدرت‌های جهان تلاش می‌کنند قرارداد برجام را جهت محدود کردن فعالیت های اتمی ایران در ازای کاهش تحریم های آمریکا احیا کنند. اگر اتحادیه اروپا، روسیه، چین و سایر کشورها بتوانند میانجی بسته شدن یک قرارداد بین آمریکا و ایران شوند، ایران می تواند صادرات نفت خام خود را در شرایطی که هنوز تقاضا به خاطر همه گیری کرونا در منطقه پایین است افزایش دهد.

 بنابراین تاجران نفت طی دو ماه آینده باید مراقب برخی مسائل باشند:

در حال حاضر چه اتفاقی می‌افتد؟

رئیسی در اواسط مرداد ماه به ریاست جمهوری می رسد و تا آن زمان کنترل ایران در اختیار حسن روحانی خواهد بود. تحلیلگران به دقت بیانات رئیس جمهور منتخب ایران را در مورد مذاکرات اتمی و سیاست خارجی زیر نظر دارند و هر گونه اطلاعات در مورد افرادی که قرار است مناصب اصلی دولت را در اختیار بگیرند دنبال می کنند.

رئیسی در روز دوشنبه تاکید کرد آمریکا باید تحریم‌ها را بردارد و در مورد گسترش رابطه با چین که در حال حاضر هم یکی از اصلی‌ترین متحدین تهران است  صحبت کرد.

در این بین مذاکرات اتمی در وین ادامه دارد.  طرفین این مذاکرات امیدوار بودند قبل از انتخابات ایران به یک قرارداد برسند ولی نتوانستند در آخرین و ششمین دور مذاکرات به توافق برسند. در حالیکه ایران عقیده دارد بیش از هر زمان دیگری به این قرارداد نزدیک شده‌اند،  هنوز اختلافات اساسی بین دو طرف باقی مانده است. مقامات غرب اعلام کرده‌اند این مذاکرات تا تابستان ادامه پیدا می‌کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا (بدون اشاره به غیرقانونی بودن تحریم ها علیه ایران) گفت:«مهم نیست چه کسی در ایران به ریاست جمهوری می رسد. مهم این است که کل سیستم ایران آماده محدود کردن برنامه اتمی است».