1401/02/27

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

شاخص هم‌وزن پس از فتح مقاومت

شاخص هم‌وزن پس از فتح مقاومت

شاخص هم‌وزن پس از فتح مقاومت

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از بورس نیوز

به گزارش بورس‌نیوز، جریان نقدینگی که بازارسرمایه در روز معاملاتی گذشته تجربه کرد، حکایت از بهبود ورود این جریان به قدرت صعودی 17 درصد داشت و با نگاهی به روند معاملاتی می‌توان به این نکته رسید که بازار از حالت احتیاط در زمان پیش‌گشایش به سوی متعادل مثبت گام برمی‌دارد.

وضعیت تکنیکالی شاخص‌ها نیز بدین گونه است که دو مقاومت سنگین پیش روی شاخص کل و هم‌وزن قرار گرفته و پس از آن راه برای صعود کاملا هموار است به‌خصوص که شاخص هم‌وزن پس از گذراندن این شاخص از پله 390 هزارواحدی، می‌تواند بدون هیچ مقاومتی مسیر طولانی را تا دیگر مقاومت پیش روی خود طی کند.

بنابراین مسیر ذکر شده به سهامداران این فرصت را اعطا خواهد کرد که سرمایه‌گذاری در سهم‌های کوچک بازار را با توجه به شرایط بنیادی و تکنیکال آن‌ها را مدنظر قراردهند و چنین سهم‌هایی را در پرتفوی خود داشته باشند؛ با این اوصاف حتی می‌توان یک نتیجه مقطعی اما؛ ضعیف را هم احتمال داد که بازارسرمایه در تفکر شاخص‌سازی (شاخص‌کل) نبوده و این بار گام‌ها برای تحکیم زیرسازی سهم‌هایی است که نسبت به شاخص‌کل رشد نداشته‌اند.

سهامداران باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که الگو‌های بازار برای فریب و دروغ نیست، پس به این نکته آگاه باشید که با وجود حتی برخی اصلاح‌های سنگینی که بازار تجربه می‌کند، نمی‌توان الگوی پروانه در فضای سرمایه‌گذاری میان‌مدت را فراموش کرد!

شاید از طرف دیگر، برخی سهامداران موضوع برجام را بسیار حیاتی برای بازار تلقی کنند اما؛ بازار با برجام یا بدون برجام سناریو خود را پیش می‌برد، زیرا اقتصاد کشور به‌فضای بدون برجام عادت کرده و هزینه‌های اضافی ناشی از تحریم‌ها در ساختار مالی تمام شرکت‌های بورسی و غیربورسی نشسته است، ولی خاصیت برجام را اینگونه می‌توان گفت که این هزینه‌های اضافی در شرکت باقی می‌ماند.

در صورت عدم حصول توافق در مذاکرات و تداوم وضع موجود نیز شاهد مارپیچ افزایش دلار و افزایش تورم خواهیم بود که در چنین فضایی نیز ارزش اسمی بازار سرمایه به دلیل رشد ارزش جایگزینی شرکت‌ها در مسیر رشد قرار خواهد گرفت.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *