1401/02/27

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

شاخص‌کل “بورس” با سرعت ۲۳ هزارتایی آغاز کرد/ خودرویی‌ها به وقت عرضه

شاخص‌کل “بورس” با سرعت ۲۳ هزارتایی آغاز کرد/ خودرویی‌ها به وقت عرضه

شاخص‌کل “بورس” با سرعت ۲۳ هزارتایی آغاز کرد/ خودرویی‌ها به وقت عرضه

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از بورس نیوز

به گزارش بورس‌نیوز؛ بورس در قرن جدید با عرضه‌های گسترده و مکیدن پول حقیقی‌ها در بخش خودرویی آغاز شد؛ بنابراین می‌توان بازار امروز را اینگونه ترسیم کرد که گروه خودرو با عرضه‌های جدی روبرو شد و اگرچه برخی سهام کلیدی آن توانستند صف خرید خود را حفظ کنند، اما تعدادی از سهام آن حتی در مقادیر منفی مبادله شدند.

پالایشی‌ها نیز از بازار پر رونقی برخوردار بودند، ولی نباید از این نکته گذشته که فولاد، فخوز و فملی امروز برای فلزات اساسی سنگ تمام گذاشتند.

در هر صورت این هفته نیمه تعطیل با پویایی معناداری شروع شده است و این شرایط احتمالا همراه با تغییراتی در روز‌های آینده همراه خواهد بود.

پله‌ای که شاخص بر آن ایستاد

با نگاهی به تابلوی مرجع بازارسرمایه می‌توان مشاهده کرد که امروز شاخص کل با رشد قابل‌توجه بهار را آغاز کرد و با رشد 23 هزار و 527 واحدی نسبت به روز معاملاتی گذشته 1.72 درصد رشد داشته و به پله یک میلیون و 390 هزار واحدی رشد کرده است.

اما؛ شاخص هم‌وزن گویای آن بود که سبزی به این شاخص بازگشت و امروز 2 هزار و 276 واحد صعود به کام بازار بود و رشد 0.65 درصدی را نسبت به روز گذشته شاهد بودیم.

تاثیرگذار امروز که شاخص را بدین گونه ترسیم کردند شامل “فولاد”، “فملی”، “پارسان”، “تاپیکو” و “شبندر” بود.

ولی اگر بخواهیم به پرتراکنش‌های بازار نگاه ویژه‌تری داشته باشیم، باید به سهم‌هایی مانند “خودرو” با تعداد 26،091 معامله، “خساپا” با تعداد 23،494 معامله، “شستا” با تعداد 19،107 معامله، “خگستر” با تعداد 12،249 معامله، “فملی” با تعداد 10،743 معامله، “خپارس” با تعداد 7،600 معامله و “شپنا” با تعداد 7،040 معامله اشاره داشت.

مجموع ارزش معاملات امروز بازارسرمایه به 4 هزار و 603 میلیارد تومان رسید و این درحالی است که ارزش نقدی امروز بورس تهران بیش از 4 هزار و 675 میلیارد تومان حکایت می‌کرد.

امروز در بازارسرمایه 9 میلیارد و 371 هزار برگه سهم را در بیش از 433 هزار معامله در خود به ثبت رساند.

برپایه این گزارش باید اشاره داشت که گروه‌های «خودرو» با حجم معامله یک هزار و 72 میلیارد تومان، «فرآورده‌های نفتی» با حجم معامله 410 میلیارد تومان، «فلزات اساسی» به ارزش معامله 368 میلیارد تومان، و «شیمیایی» با حجم معامله 263 میلیاردتومان جزو برترین‌های صنعت امروز بودند.

شاخص‌کل

جریان نقدینگی و صف‌ها به کدام سمت و سو حرکت کرد

با نگاهی به وضعیت ورود و خروج نقدینگی امروز می‌توان دریافت که تعداد 390 سهم در بخش مثبت قرار داشته و تعداد 128 سهم نیز جزو قفل در صف‌های خرید هستند که ارزش (547.2 میلیارد تومان) را دارند و از سوی دیگر، تعداد 208 در بخش سرخ بازار حضور داشته که 44 نماد در صف‌فروش ایستاده‌اند و ارزش آن نیز به (62.5 میلیارد تومان) می‌رسد.

برپایه این گزارش، ارزش صف خرید و ورود نقدینگی به تک‌سهم‌ها بیشتر واکنش نشان داده و نماد‌هایی مانند “ورنا” به ارزش 125 میلیارد تومان، “وساپا” به ارزش 88،4 میلیارد تومان، “زکشت” به ارزش 36،5 میلیارد تومان، و “شتران” به ارزش 32،4 میلیارد تومان، “قخوز” به ارزش 21 میلیارد تومان، جزو ارزشمندترین‌های صف‌نشین سبزپوش بودند.

از سوی مقابل نیز جریان خروجی نقدینگی از سهم‌ها کماکان ادامه دارد؛ نماد‌های “وحافظ”، “شمواد”، “لازما” و “ثاباد” و “قنقش” جزو نماد‌های غضب کرده نقدینگی هستند.

صف‌نشین‌های جنب تابلوی بورس

در مجموع می‌توان اینگونه بیان کرد که بازارسرمایه از یک هزار و 325 میلیارد تومان پول هوشمند پذیرایی کرد و به میزان یک هزار و 108 میلیارد تومان نیز خروج پول هوشمند در بازار ثبت شد و ورود نقدینگی (خرید حقوقی) 173 میلیارد تومانی را مشاهده کردیم.

“شپنا” 58 میلیارد تومان، “فولاد” 50 میلیارد تومان، “شتران” 29 میلیارد تومان، “شپدیس” 28 میلیارد تومان، “نوری” 23 میلیارد تومان، بیشترین ورود پول حقیقی را به خود اختصاص دادند.

از طرف دیگر، “خساپا” 29 میلیارد تومان، “خودرو” 28 میلیارد تومان، “خبهمن” 15 میلیارد تومان، “شستا” 8 میلیارد تومان خروج نقدینگی را به ثبت رساندند.

معاملات بلوکی و کد به کد

نماد‌های “کچاد”، “نوری”، “وصندوق”، “کرماشا”، “بوعلی”، “وامید” و “سمگا” جزو نماد‌های بلوکی امروز بازار بودند و نماد‌ی تاکنون در بخش کد به کد مشاهده نشده است.

شاخص‌کل

حجم‌های مشکوک در روز متعادل بازارسرمایه

امروز نیز می‌توان در جست‌وجوی سهم‌های با حجم مشکوک گشت و به نماد‌های”خساپا” با حجم معامله 1.6 میلیارد برگه سهم (بیش از پنج و نیم‌برابر میانگین حجم ماه)، “خگستر” با حجم معامله 705 میلیون برگه سهم (چهار و نیم‌برابر میانگین حجم ماه)، “زنجان” با حجم معامله 54.6 میلیون برگه سهم (بیش از 29برابر میانگین حجم ماه)، “خراسان” با حجم معامله 1.6 میلیون برگه سهم (بیش از دوبرابر میانگین حجم ماه) و “کویر” با حجم معامله 27 میلیون برگه سهم (بیش از دو و نیم‌برابر میانگین حجم ماه) اشاره کرد.

بورس فردا

گروهی از فعالان بازار سرمایه کمی نگران عرضه‌های فردا هستند اگرچه وضعیت امروز نشان داد حداقل چند روز معاملات مساعد خواهند بود.

سهامداران باید توجه داشته باشند که در روز‌هایی که بسیاری از بازیگران و نوسان‌گیران بزرگ بازار به بورس 1401 نیامده‌اند باید پرتفو‌ها راسریعا اصلاح کرد، زیرا برخی از سیاست‌های این دولت مشخص شده است. به نظر نمی‌رسد که تحول جدیدی در رویکرد‌های کلان و اصلی این دولت شکل بگیرد و در نتیجه بخش زیادی از شرایط سال آینده صنایع، ادامه امسال خواهد بود.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *