شانا/ سومین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی پس از پایان عملیات راه‌اندازی و همزمان با روشن شدن مشعل، آماده بهره‌برداری شده است.

پیام معتمد، مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با اشاره به روشن شدن مشعل سکوی ۱۳C گفت: به زودی با تکمیل مراحل استاندارد راه‌اندازی، برداشت گاز غنی از این سکو آغاز می‌شود.
معتمد با بیان اینکه منابع گازی سکوی ۱۳C از طریق یک خط لوله ۱۸ اینچ به سکوی ۱۳A و پس از آن با استفاده از یک خط لوله ۳۲ اینچ به طول ۱۰۰ کیلومتر به پالایشگاه خشکی فاز ۱۳ ارسال می‌شود، گفت: پالایشگاه این طرح در مرحله نخست، روزانه ۴۰۰ میلیون فوت مکعب گاز و با پایدار شدن فرایند برداشت، ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از سکوی ۱۳C دریافت خواهد کرد.
وی به فراورش بیش از ۲۴ میلیارد متر مکعب گاز شیرین در پالایشگاه فاز ۱۳ پارس جنوبی طی دو سال گذشته اشاره کرد و افزود: از این میزان، نزدیک به ۱۲ میلیارد متر مکعب از سکوهای دو بلوک B و D مرحله نخست این طرح بوده که از زمستان سال ۹۷ به بهره‌برداری رسیدند و با توجه به مراحل راه‌اندازی، سهم بزرگی در تولید برق، مصارف خانگی و صنعتی داشته‌اند.
مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت: با بهره‌برداری از سکوی ۱۳A در ماه‌های آینده، بخش فراساحل این طرح شامل ۴ سکوی دریایی تکمیل خواهد شد و با وجود بهره‌برداری کامل از پالایشگاه خشکی، ظرفیت فرآوری گاز از بلوک مخزنی این طرح به ۵۶ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.