میزان/ نماینده وزارت صمت در اصناف گفت: اعلام ممنوعیت واردات تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو از سوی این انجمن ورادکنندگان تلفن همراه؛ در بازار نوساناتی را به وجود آورد و سود‌های کلانی را در جیب برخی از افراد سودجو سرازیر کرد.

ابراهیم درستی در برنامه اقتصادی با اشاره به وضعیت بازار تلفن همراه اظهار کرد: نرخ ارز بر روی قیمت تلفن همراه به عنوان کالایی وارداتی تاثیرگذار است، اما برخی از اقدامات از سوی انجمن واردکنندگان موبایل و اعلام ممنوعیت واردات تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو از سوی این انجمن؛ در بازار نوساناتی را به وجود آورد و سود‌های کلانی را در جیب برخی از افراد سودجو سرازیر کرد و نیاز است سیستم‌های بازرسی و قضایی نسبت به این موضوع ورود کند.

نماینده وزارت صمت در اصناف کشور تصریح کرد: سخنان مقام معظم رهبری در خصوص عدم واردات تلفن همراه آمریکای سخنی به جا بوده است، اما نباید با ممنوعیت واردات تلفن همراه غیر آمریکایی بالای ۳۰۰ دلار خلط شود، برخی از واردکنندگان با پخش شایعه در خصوص ممنوعیت واردتلفن همراه بالای ۳۰۰ دلار سود‌های کلانی را به دست آوردند.

وی ادامه داد: با شروع سال جدید تحصیلی تقاضا برای خرید تلفن همراه بیشتر شده و برای تامین نیاز بازار نیازمند همکاری برای تسریع در واردات تلفن همراه هستیم و البته اقداماتی در این خصوص از ماه‌های گذشته، اما نیازمند تعیین وضعیت وزارت صمت هستیم.

درستی با اشاره به فروش تلفن همراه عنوان کرد: بسیاری از فروشندگان در بازار اقدام به فروش تلفن همراه با سود عادلانه می‌کنند، کمبود عرضه و گرانفروشی از سوی کسانی صورت می‌گیرد که به دلیل تمکن مالی اقدام به واردات تلفن همراه در بازار می‌کنند.

درستی عنوان کرد: انجمن واردکنندگان موبایل باید پاسخ دهند که تلفن همراهی که در سال گذشته با ارز ۱۲ هزار تومان وارد کرده است در سال ۹۹ نیز بر مبنای نرخ ارز سال گذشته به فروش رسانده یا بر مینای ارز روز؟