فارس/ پیگیری‌ها از 10 بانک مهم کشور نشان می‌دهد که هنوز بخشنامه اعطای وام ودیعه مسکن به شعب 7 بانک ابلاغ نشده و در باقی بانک‌ها که بخشنامه ابلاغ شده است، فرایند اعطای وام هنوز آغاز نشده است.

باوجود اینکه فصل جابه‌جایی اجاره‌نشین‌ها رو به پایان است، هنوز روند پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن در اغلب بانک‌های اصلی کشور آغاز نشده است.

مدتی پیش وزی راه و شهرسازی از پرداخت 317 وام ودیعه مسکن تا روز گذشته خبر داد. 

پیگیری ها از شعب 10 بانک کشور نشان می‌دهد، این بانک‌ها هنوز پرداختی برای وام دیعه مسکن نداشته‌اند. جزئیات‌گفت‌وگوی خبرنگار ما با شعب بانک‌ها به شرح زیر است:

بانک کشاورزی: هنوز بخشنامه‌ای به شعبه برای پرداخت وام ودیعه مسکن ابلاغ نشده است.

بانک سپه: هنوز بخشنامه‌ای به شعبه برای پرداخت وام ودیعه مسکن ابلاغ نشده است.

بانک ملّت: هنوز وزارت راه دسترسی به سایت ثبت نام وام ودیعه مسکن را به ما نداده است.

بانک پارسیان: هنوز بخشنامه اعطای وام ودیعه مسکن به شعبه ارسال نشده است.

بانک پاسارگاد: هنوز پرداخت شروع نشده و کدی برای پرداخت در نظر نگرفته‌اند.

بانک آینده: به شعبه ابلاغ شده اما هنوز پرداخت‌ها شروع نشده است.

بانک شهر: به شعبه ابلاغ شده و متقاضیان در مرحله تشکیل پرونده هستند.

بانک ملّی: هنوز بخشنامه‌ای در این باره به شعبه ابلاغ نشده است.

بانک سینا: بخشنامه اعطای وام ودیعه مسکن هنوز به شعبه ابلاغ نشده است.

بانک صادرات: هنوز بخشنامه‌ای به شعبه برای پرداخت وام ودیعه مسکن ابلاغ نشده است.

به گزارش فارس، حدود 2 میلیون و 200 هزار نفر با ارسال پیامک به سامانه وزارت راه و شهرسازی درخواست ثبت نام در طرح وام ودیعه مسکن داشته‌اند و با توجه به اینکه فصل اجاره‌بها در حال اتمام است، به‌هیچ وجه مشخص نیست این طرح چه سرنوشتی خواهد داشت. 

اعطای حداقل 2 میلیون فقره تسهیلات 15 تا 50 میلیون تومانی برای سیستم بانکی ایران که معمولا با وثیقه و ضمانت به اعطای تسهیلات مبادرت می‌کند، زمان بسیار زیادی می‌طلبد و شاید فرایند اعطای این وام تا پایان سال جاری زمان ببرد. این در حالی است که قراردادهای اجاره معمولا در فصل تابستان منعقد می‌شود.

وقفه طولانی در فرایند تدوین و ابلاغ طرح وام ودیعه مسکن تا حد زیادی خاصیت آن را کاهش داده است. پیگیری‌ها نشان می‌دهد برخی متقاضیان وام ودیعه مسکن به امید دریافت وام ودیعه در مدت کوتاه، با صاحبان واحدهای مسکونی قرارداد منعقد کرده‌اند و همین مساله مشکلاتی بین صاحب‌خانه و اجاره‌نشین به وجود آورده است.