خبرآنلاین/ رییس مجمع ملی صنعت مسکن و ساختمان گفت: من پیش از این اعلام کردم و دوباره تاکید می‌کنم ما انبوه‌سازان آمادگی داریم ۲ میلیون مسکن را ۴۰ روزه تجهیز کنیم به شرط اینکه مشکلات برطرف شود.

مجتبی بیگدلی، در کلاب‌هاوس با موضوع ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال امکان پذیر است؟ گفت: معتقدم مسکن مهر پروژه‌ای موفق با حضور انبوه‌سازان بود و دولت فعلی بر همین مبنا طرح یک میلیون مسکن را با نام مسکن کرامت کلید زده است.

 وی ادامه داد: ساخت یک میلیون مسکن در یکی از شعارهای اصلی آقای رییسی است، در ضمن باید توجه داشت مجلس هم طرح جهش مسکن را تصویب کرده است و طبق قانون اساسی، دولت موظف است مسکن مردم را در اختیار شهروندان بگذارد.

وی با دفاع از این طرح تاکید کرد: بدون تردید تولید یک میلیون مسکن در سال یعنی تولید یک میلیون یخچال، یک میلیون تلویزیون، هر چه در زیر سقف خانه یافت می‌شود. این یعنی اشتغالزایی که حجم آن قابل تصور نیست.

بیگدلی تاکید کرد: در بسیاری از کشورها که رشد منفی جمعیت دارند، به صورت کاذب صنعت مسکن را تحریک می‌کنند چرا که به مولد بودن و اشتغال‌زا بودن آن آگاهی دارند. در کشور ما سالانه یک و تا یک و نیم میلیون واحد مسکونی نیاز داریم چرا که ۷۵۰ هزار ازدواج در سال اتفاق می‌افتد. در عین حال مسکن فرسوده و حوادث غیرمترقبه نیز داریم.

او با انتقاد از عملکرد وزیر اسبق راه و شهرسازی گفت: متاسفانه ایشان به طرح‌های تولید مسکن اعتقادی نداشتند و در نتیجه در پایان دولت دوازدهم بود که مسکن ملی راه افتاد اما نتوانست به هدف دست یابد.
وی با تاکید دوباره بر اینکه طرح جهش مسکن طرح خوبی است، اضافه کرد: اگر دولت بتواند همین یک شعار را محقق کند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد چرا که نود درصد خواسته مردم مسکن و اشتغال است و طرح احداث یک میلیون واحد مسکونی هر دو مشکل را حل می‌کند ولی اجرای این طرح شروطی دارد.

بیگدلی در توضیح این مطلب ادامه داد: قسمتی از کارمرتبط با بحث‌های تقنینی است و متاسفانه صنعت مسکن بزرگترین صنعت کارآفرین کشور امروز درگیر نگاه سیاسی، امنیتی و مافیایی شده است.

او با اشاره به افزایش پانصد درصدی قیمت سیمان گفت: به بهانه قطع برق برخی مافیایی سیمان را گران کردند و در این میان چرا نباید نهاد امنیتی زیر میز مدیری بزند که این خیانت را می‌کند؟ آیا وضعیت از زمان جنگ بدتر است؟ در آن زمان می‌آمدند حساب می‌کردند ساختمان چقدر سیمان و آهن می برد و آن را به قیمت تعاونی به طرف می دادند. وی اضافه کرد: دولت در آن دوره این‎قدر خود را کنار نکشیده بود. در ضمن سازمانی به نام تامین اجتماعی که پیش از این در هر متر مربع ۲۵۰ تک تومانی می‌گرفت، امروزه متری ۱۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند.

وی با انتقاد از مهندسان ناظر و کارخانه‌های فولاد و … گفت: تحقق این هدف مستلزم آن است که تکلیف مافیا روشن شود و فضا برای ساخت و ساز مهیا شود. ما برای تحقق این هدف هفت‎خوانی پیش رو داریم  .

او افزود: بیش از یک‌ سال و نیم طول می‌کشد تا پروانه ساخت صادر شود و متاسفانه چون هیچ خدماتی نمی‌دهیم فناوری نوین هم به کشور وارد نمی‎شود . از سوی دیگر بانک‎ها حاضر نیستند به مسکن وام بدهند اما به فولادساز هزاران میلیارد تسهیلات پرداخت می‎کنند.

این انبوه‌ساز گفت: من پیش از این اعلام کردم و دوباره تاکید می‌کنم ما انبوه‌سازان آمادگی داریم ۲ میلیون مسکن را ۴۰ روزه تجهیز کنیم به شرط اینکه مشکلات برطرف شود.

وی مدعی شد ایران دو برابر کره‎جنوبی فولادساز دارد اما جمال میرصادقی، کارشناس و تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به وی تاکید کرد: میزان تولید فولاد در کره جنوبی ۶۰ میلیون تن و در ایران ۲۷ میلیون تن است.