1402/03/16

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

رشد ۲۱۷ درصدی انتشار صکوک در سال ۱۴۰۱

رشد ۲۱۷ درصدی انتشار صکوک در سال ۱۴۰۱

رشد ۲۱۷ درصدی انتشار صکوک در سال ۱۴۰۱

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از روابط‌ عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، محمدحسین صدرائی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه با اعلام خبر فوق افزود: با گذشت بالغ بر یک دهه از انتشار صکوک در بازار سرمایه ایران و افزایش آشنایی بانیان با این روش تامین مالی و همچنین تمایل بانیانی که سابقه انتشار این اوراق را در گذشته داشته‌اند نسبت به استفاده مجدد از این ابزارها در کنار مزایای تامین مالی از طریق صکوک همه و همه منجر به رشد قابل ملاحظه انتشار این اوراق در سال 1401 شد.

رشد 217 درصدی انتشار صکوک در سال 1401

وی ادامه داد: در سال گذشته از 62 مورد صکوک منتشر شده، تعداد 20 طرح مربوط به بانیانی بود که تجربه تامین مالی از این طریق را پیش‌تر داشته‌اند و 42 طرح مابقی مربوط به انتشار اولی‌ها بود.

رشد 217 درصدی انتشار صکوک در سال 1401

صدرائی با اشاره به افزایش تعداد و حجم درخواست‌های تامین مالی از طریق صکوک در بازار سرمایه افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار در سال 1401 برای 94 طرح تامین مالی از طریق انتشار صکوک مجموعاً به ارزش 97.9 همت موافقت اصولی صادر نمود که در مقایسه با تعداد 56 موافقت اصولی صادره مجموعاً به ارزش 37.5 همت در سال 1400 از لحاظ حجم و تعداد به ترتیب 161 و 67 درصد رشد داشته که حاکی از افزایش استقبال بانیان از این ابزارها می‌باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه توضیح داد: از میان ابزارهای مالی اسلامی که به تصویب کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده و دستوالعمل انتشار آنها ابلاغ گردیده، شش صکوک اجاره، مرابحه، منفعت، خرید دین، رهنی و سفارش ساخت (استصناع) در بازار سرمایه بطور عملیاتی منتشر شده‌اند. در سال 1401 صکوک اجاره و مرابحه به ترتیب بیشترین حجم اوراق منتشره را به خود اختصاص دادهاند. جذابیت صکوک مرابحه برای تامین مالی بخش خصوصی در خرید مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات سبب شده صکوک مرابحه به عنوان یک روش تامی مالی بانی- دوست، مورد اقبال بیشتر بخش خصوصی قرار گیرد به نحوی که حجم تامین مالی بخش خصوصی از طریق صکوک مرابحه در سال 1401 نسبت به سال 1400 رشد 350 درصدی داشته است.

صدرائی با اشاره به اهمیت تسهیل فرایند تامین مالی از طریق انتشار صکوک اعلام کرد: طی عارضه‌یابی‌های صورت گرفته در سالیان گذشته یکی از چالش‌های اصلی پیش روی بانیان در مسیر تامین مالی از طریق انتشار صکوک موضوع ضمانت پرداخت این اوراق بود؛ از این رو در سالیان اخیر راهکارهای جایگزین ضمانت شخص ثالث در این حوزه نظیر انتشار اوراق بر اساس اخذ رتبه اعتباری، انتشار اوراق به پشتوانه توثیق اوراق بهادار و ترکیب این روش‌ها معرفی و استفاده از آنها رفته رفته فراگیر شد؛ به طوری که در سال گذشته 22 درصد از صکوک با رتبه اعتباری، 25 درصد با توثیق اوراق بهادار، 16 درصد با ترکیب توثیق اوراق و رتبه اعتباری و 37 درصد با ضمانت شخص ثالث منتشر شد.

رشد 217 درصدی انتشار صکوک در سال 1401

مدیرعامل مُدام اظهار داشت: در سال 1401 بانیان از صنایع گوناگون از جمله: پتروشیمی و شیمیایی، انرژی، ساخت و ساز، واسطه‌گری مالی، مخابرات، هنری، حمل و نقل، غذا، دارو و بهداشت، معدن و فلزات و لوازم خانگی اقدام به انتشار صکوک کردند که در این میان، صنایع معدن و فلزات، واسطه‌گری مالی و غذا، دارو و بهداشت به ترتیب با 30، 25 و 15 درصد بیشترین سهم را از این انتشارها داشتند.

وی تصریح کرد: در سال گذشته 12 مورد انواع صکوک مربوط به بخش خصوصی و دولتی مجموعاً به ارزش 18.1 همت سررسید شد که مبلغ اصل و اقساط تمامی آنها در مواعد مقرر از طریق شرکت‌های واسط مالی و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب خریداران اوراق واریز گردید.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *