1402/03/14

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

رشد تولید در گرو رونق بورس و رفع دو چالش اصلی صنایع

رشد تولید در گرو رونق بورس و رفع دو چالش اصلی صنایع

رشد تولید در گرو رونق بورس و رفع دو چالش اصلی صنایع

سید ابوتراب فاضل، مدیرعامل هلدینگ صنعت و معدن غدیر در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) با اشاره به شعار امسال “مهار تورم، رشد تولید” بیان کرد: معتقدم رشد و رونق تولید مهم‌تر از مهار تورم است، چراکه رشد تولید به معنای ایجاد اندوخته برای سال‌های بعد است و هرچه تولید افزایش یابد، مهار تورم امکان‌پذیرتر خواهد بود.

وی ادامه داد: اما برای رشد تولید با چند چالش جدی مواجه هستیم. اولین چالش جدی پیش روی صنایع تولیدی، چالش تامین انرژی است. در زمستان سال 1401 به دلیل عدم تامین گاز مورد نیاز، 2 میلیارد دلار تولید را از دست دادیم. ‌رفع چالش تامین انرژی واحدهای تولیدی باید در دستور کار دولت قرار بگیرد. در سال‌های آینده صنایع تولیدی نیاز به آب و برق و گاز دارند و انتظار می‌رود به تامین انرژی صنایع توجه بیشتری شود.

فاضل دومین چالش صنایع تولیدی را تامین مالی معرفی کرد و افزود: تداوم فعالیت و رشد تولید در بنگاه‌های تولیدی، نیازمند اجرای مداوم طرح‌های توسعه‌ای است.

وی اضافه کرد: یکی از راه‌های تامین مالی بنگاه‌های تولیدی، بانک‌ها هستند که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، تامین مالی از بانک‌ها دشواری‌های خاص خود را دارد و بانک‌ها بیش از این، توان کمک به تامین مالی بنگاه‌های تولیدی را ندارند.

فاضل تصریح کرد: بهترین مسیر برای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی در شرایط کنونی، بازار سرمایه است. تامین مالی از بازار سرمایه نیز از طریق افزایش سرمایه و هم از طریق انتشار اوراق قابل انجام است. طبیعی است که هرچه بازار سرمایه رونق بیشتری داشته باشد و دادوستد اوراق در این بازار پررونق‌تر باشد، تامین مالی از طریق این بازار راحت‌تر خواهد بود. به طور مثال هلدینگ معدنی غدیر سال گذشته 8 هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام داد.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: رفع این دو چالش، یعنی تامین انرژی صنایع و همچنین تامین مالی بنگاه‌های تولیدی، پیش‌شرط رشد و رونق تولید خواهد گرفت و رشد تولید، خود به مهار تورم کمک خواهد کرد.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *