1402/12/08

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

رد پای مذاکرات دوحه بر قیمت دلار امروز/ کدام سیگنال به بازار رسید؟

رد پای مذاکرات دوحه بر قیمت دلار امروز/ کدام سیگنال به بازار رسید؟

رد پای مذاکرات دوحه بر قیمت دلار امروز/ کدام ارزی(Arzee.ir) به بازار رسید؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، قیمت دلار روز گذشته را با قیمت 49 هزار و 300 تومان آغاز کرد و با همین قیمت هم به پایان رساند. بازار امروز هفتم تیر ماه اما کمی کاهش داشت و اولین معاملات دلار با قیمت 49 هزار و 100 تومان آغاز شد. ادامه این روند نزولی می‌تواند قیمت دلار را دوباره وارد کانال 48 هزار تومان کند.

اما علت کاهش قیمت دلار چیست و آیا این کاهش قیمت معنادار است؟ نوسان 5 تا 7 درصدی قیمت دلار در روز یک امر عادی است و این تغییرات، به معنای تغییر روند بازار نیست و با چنین تغییری نمی‌توان گفت بازار روند کاهشی یا افزایشی را در پیش گرفته است بلکه چنین نوسانی نشان می‌دهد که بازاردر حال حرکت در مسیر طبیعی است. اما اگر بازار بیش از 5 تا 7 درصد رشد یا ریزش داشته باشد، آن زمان باید بازار را تحلیل کرد و دلایل رشد و کاهش قیمت را بررسی نمود.

اما این کاهش اندک قیمت دلار از منظر دیگری قابل بررسی است و آن هم خبر مثبت جدیدی است که دوباره به بازار مخابره شده است. سی ان ان در خبری اعلام کرد که به نظر می‌‌رسد حرکت رو به جلو برای احیای مذاکرات پیرامون برنامه هسته‌ای رو به رشد ایران، ایجاد شده است.

این رسانه گزارش داده که به نظر می‌رسد گفتگوی دو روزه در دوحه بین انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا و علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران به تحولات مثبت در بسیاری از موضوعات منجر شده است.

این شبکه تلویزیونی آمریکا به نقل از یک منبع دیپلماتیک که نام آن را فاش نکرده است، نوشت: ایرانی‌ها با اروپایی‌ها و به صورت غیرمستقیم با آمریکایی‌ها گفت‌وگو کرده‌اند. این مذاکرات با حمایت قطری‌ها منجر به تحولات مثبت در بسیاری از مسائل مربوط به دو طرف شده و در ارتباط با برجام و مساله زندانیان حرکت رو به جلو ایجاد کرده است.

البته مقامات داخلی مانند وزیر اقتصاد ایران هم از پیشرفت در مذاکرات و آزادسازی منابع بلوکه شده خبر داده است و حالا انتظار می‌رود که بازار ارزی(Arzee.ir) جدیدی درباره قیمت‌ها و احیای برجام گرفته باشد.

البته به نظر می‌رسد که بازار در یک هفته گذشته توجه چندانی به مذاکرات هسته‌ای و خبرهای آن نشان نداده و دلار هم توانسته خود را در محدوده 48 تا 49 هزار تومان نگه دارد و فعلا در همین محدوده بماند.

به نظر می‌رسد که در چند روز آینده با توجه به تعطیلی بازارهای همسایه ایران به دلیل عید قربان، بازار نوسان خاصی نداشته باشد و قیمت دلار در محدوده کنونی بماند. اما احتمالا هفته آینده بازار حرکت خود را از سر بگیرد.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *