تسنیم/دفتر مشترک تجاری ایران و افغانستان در استان کرمان با هدف توسعه اقتصادی راه‌اندازی شد. 

استاندار کرمان در دیدار عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر عدد تجاری ما بین کرمان و افغانستان عدد پایینی است و باید روابط اقتصادی ما توسعه پیدا کند، افزود: افغانستان وارداتی دارد که بسیاری از این واردات در استان کرمان تولید می‌شود و کیفیت خوبی هم دارند.

محمدجواد فدایی گفت: استان کرمان در بخش معادن ظرفیت‌های بسیار بزرگی دارد و آماده‌ایم در این زمینه همکاری داشته باشیم.

وی با تقدیر از حضور سفیر افغانستان در استان کرمان گفت: این حضور در معرفی ظرفیت‌های استان کرمان در زمینه‌های مختلف موثر بوده و ما را به نتیجه می‌رساند.

استانداربا اشاره به اینکه استان کرمان فاصله نزدیکی تا افغانستان دارد و این یک ظرفیت مناسب خواهد بود، افزود: موارد زیادی وجود دارد که در استان کرمان سرمایه‌گذاری شود و هم سرمایه‌گذاران کرمانی در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند و باید این روابط توسعه پیدا کند. یکی از مشکلات استان کرمان وجود اتباع افغانستانی غیرمجاز است و ساماندهی این اتباع در روابط دو کشور بسیار موثر بوده و قرار است در دستور کار قرار گیرد.

در این دیدار علی شفیعی، مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان با بیان اینکه نوع نگاه سفیر افغانستان به استان کرمان بسیار مثبت است، اظهار کرد: ارتباطات بسیار خوبی با قشر دانشجوی افغانستانی در استان کرمان برقرار شده است که یک ظرفیت بسیار خوب خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه تثبیت هویت اتباع افغانستانی در استان کرمان در دستور کار است، گفت: به‌زودی تیمی چهل نفره از افغانستان در استان کرمان برای این کار استقرار پیدا خواهد کرد.