2024/05/26

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری

پلتفرم اتریوم به شما این امکان را می‌دهد تا برای خودتان کیف پول شخصی ایجاد کنید و گزینه‌های زیادی نیز پیش روی شما خواهد گذاشت. با این روش فقط و فقط خودتان کنترل کلید خصوصیتان را در دست دارید و بدین ترتیب به سرمایه‌های خود دسترسی خواهید داشت.

فول نود بودن یا نبودن؟

با اجرای یک فول نود می‌توانید به بلاک چین اتریوم دسترسی مستقیم داشته باشید. در غیر این صورت، باید برای دریافت تمام اطلاعات ضروری به نود دیگری متصل شوید و تراکنش‌های خود را تأیید کنید.

برای اجرای یک کیف پول فول نود نیاز است کل بلاک چین اتریوم را دانلود کنید. درواقع رایانه‌ی شما به یک نود تبدیل می‌شود و این نود حکم ماهیتی را دارد که پس این که با دیگر نودها بر سر درستی تراکنش‌ها به توافق برسد، بلاک چین را به‌روزرسانی کرده و کل شبکه را پشتیبانی خواهد کرد. ازآنجاکه حجم بلاک چین چندین گیگابایت بوده و مدام نیز در حال افزایش است، تنها با استفاده از کیف پول دسکتاپ این موضوع امکان‌پذیر خواهد بود.

کیف پول گرم یا سرد

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری

کیف پول‌های اتریوم عمدتاً به دو دسته تقسیم می‌شوند: کیف پول‌های داغ و کیف پول‌های سرد

کیف پول‌های داغ کلیدهای شما را به‌صورت آنلاین ذخیره می‌کنند و درنتیجه، در هر جای دنیا که به اینترنت دسترسی داشته باشید این کلیدها در دسترس شما خواهند بود. این نوع کیف پول قطعاً بهترین گزینه نخواهد بود، زیرا خطر هک شدن آن و درنتیجه دزدیده شدن سرمایه‌هایتان وجود دارد. از طرف دیگر، کیف پول‌های سرد کلیدها را به‌صورت آفلاین ذخیره می‌کنند و تنها زمانی که بخواهید، آنلاین خواهند شد. بدیهی است بدین ترتیب امنیت کلیدهایتان بیشتر و احتمال هک شدنشان کمتر خواهد شد.

چگونه کیف پول خودتان را ایجاد کنید

به‌راحتی می‌توانید برای خود کیف پول بسازید، به‌خصوص که پلتفرم اتریوم، سرویس کیف پول رسمی را به نام MyEtherWallet در اختیار عموم قرار داده است. در ادامه به روش ساخت این کیف پول می‌پردازیم.

به‌محض ورود به وب‌سایت MyEtherWallet، با چندین نکته‌ی امنیتی روبرو می‌شوید. پیشنهاد می‌شود با دقت تمامی این نکات را مطالعه کنید، زیرا متوجه‌ی روند کلیه‌ی امور و بایدها و نبایدهای امنیتی به‌منظور حفاظت از سپرده‌های خود خواهید شد.

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری


پس از آن‌که این نکات را مطالعه کردید، گزینه‌ی ایجاد رمز عبور و کیف پول جدید را خواهید دید.

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری


بعد از آن‌که رمز عبورتان را به‌اندازه‌ی کافی قوی ایجاد کردید، گزینه‌ی دانلود فایل keystore را خواهید دید.

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری


در دنیای معاملات ارزهای دیجیتال هیچ‌وقت امنیت کاملی وجود ندارد. بنابراین، پیشنهاد می‌کنم این مراحل را با دقت طی کرده و فایل دریافتی را در جای مطمئنی ذخیره کنید.

مرحله‌ی بعدی، مرحله‌ی ذخیره‌سازی کلید خصوصی است که مهم‌ترین قدم به شمار می‌آید.

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری

از این کلید فایل پشتیبان تهیه کنید. همچنین، آن را به خاطر سپرده و یادداشت کنید و درون گاوصندوق قرار دهید. اقدامات لازم را برای پیش‌گیری از گم شدن آن انجام دهید و مطمئن شوید دست کسی به آن نخواهد رسید.

سپس، می‌توانید کلید خصوصی‌تان را در کادر موردنظر در سایت وارد کرده و یا فایل keystore را آپلود کرده و کیف پولتان را قفل‌گشایی کنید.

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری

دسترسی به کیف پول با استفاده از کلیدخصوصی


راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری

دسترسی به کیف پول با استفاده از فایل keystore

راه‌های دیگری نیز برای قفل‌گشایی کیف پول وجود دارد، اما مراحل گفته‌شده مناسب‌ترین شیوه برای کاربران تازه‌وارد است. مراحل تنظیم در اینجا به پایان می‌رسد. دفعه‌ی بعدی اگر بخواهید به کیف پولتان دسترسی پیدا کنید، باید هویت خود را در سایت احراز کنید. پس از آن می‌توانید آدرس عمومی کیف پول و موجودی حسابتان را مشاهده کنید.

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری


کیف پول‌های کاغذی

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری

کیف پول کاغذی اتریوم شاید امن‌ترین گزینه برای ذخیره‌ی اتر به حساب بیاید. اساساً، این کیف پول تکه کاغذی حاوی کد است. مهم‌ترین مزیت آن این است که نه نیاز دارد به اینترنت متصل شود و نه در رایانه ذخیره شود. این تکه کاغذ می‌تواند همه‌جا همراهتان باشد. می‌توانید آن را در گاوصندوقتان نگه دارید و یا حتی در باغچه‌ی حیاطتان دفن کنید. با این روش سرمایه‌هایتان را از خطر حمله‌ی هکرها دور خواهید کرد. همچنین، اگر جای خوبی آن را نگه دارید می‌توانید از دزدیده شدنش جلوگیری کنید.

برای ایجاد یک کیف پول کاغذی، باید در MyEtherWallet یک کیف پول جدید بسازید، فایل keystore را دانلود کنید و دکمه‌ی چاپ (Print) را فشار دهید. کلیدهای خصوصی و عمومی شما و همچنین کد QRی که برای اسکن آن‌ها نیاز دارید چاپ خواهند شد.

همچنین، برای امنیت بیشتر، می‌توانید از دیگر تولیدکنندگان کلید موجود در اینترنت استفاده کنید و اتصال اینترنت خود را پیش از آن که آدرس کیف پول جدیدتان تولید شود قطع کنید. این نکته‌ی امنیتی برای وقتی است که وب‌سایت موردنظر در حال انتقال اطلاعات کیف پول شما به هکرها باشد.

کیف پول‌های موبایل

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری

کیف پول‌های موبایل اغلب «سرویس‌گیرنده‌های لایت» نامیده می‌شوند، زیرا برای اجرای آن‌ها نیازی به دانلود کل بلاک چین نخواهید داشت. در عوض، برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد وضعیت کنونی شبکه، به ماینرها یا نودها متکی هستند. این نوع کیف پول‌ها بهترین گزینه برای استفاده‌ آنلاین هستند، زیرا هر زمان که به اینترنت دسترسی داشته باشید می‌توانید به اترهایتان دسترسی پیدا کنید.

در زمان نوشتن این مطلب، محبوب‌ترین و پربازدیدترین کیف پول موبایل سازگار با اتریوم، جکس است. این کیف پول با سیستم‌عامل‌های رایانه‌ای ویندوز، مک او اس، لینوکس و همچنین سیستم‌عامل‌های تلفن همراه مانند ای او اس یا آندروید سازگار است. مهم‌ترین ویژگی این کیف پول‌ها این است که کلیدهای خصوصی عضو جدا ناپذیر آن‌ها به شمار می آیند و نیازی به ارائه یا واگذاری اطلاعات شخصی نخواهید داشت.

کیف پول Coinomi نیز از گزینه‌هایی است که بازدید زیادی جلب کرده است. این کیف پول کلیدهایتان را درون دستگاه نگه می‌دارد و اجازه‌ی ذخیره‌ 18 کوین مختلف و 214 توکن را به شما می‌دهد. علاوه براین، امکان تبدیل فوری ارزهای دیجیتال را نیز فراهم می‌کند. در حال حاضر این کیف پول برای سیستم‌عامل اندروید در دسترس است و قرار است نسخه‌ی ای او اس آن نیز در آینده‌ی نزدیک منتشر شود.

کیف پول‌های دسکتاپ

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری

کیف پول‌های دسکتاپ روی رایانه یا لپ‌تاپ شما اجرا می‌شنود. همچنین می‌توانید یک کلاینت کامل را به همراه کل بلاک چین اتریوم دانلود کنید و یا از کلاینت لایت استفاده کنید. راهکار اول امنیت بیشتری در پی خواهد داشت، زیرا نیازی به دریافت اطلاعات دقیق از سوی ماینرها و نودها نیست و تراکنش‌ها را خودشان اعتبارسنجی می‌کنند. در مقابل، راهکار استفاده از کلاینت لایت راهکار آسان‌تری خواهد بود.

کیف پول‌های دسکتاپ راه‌اندازی و استفاده‌ی آسانی دارند، راحت و کاملاً امن هستند، زیرا فقط از رایانه‌ای که روی آن دانلود شده‌اند می‌توانند مورداستفاده قرار بگیرند. ازآنجاکه این کیف پول‌ها به اینترنت متصل هستند باید مطمئن شوید رایانه‌تان هک نشده و یا مورد حمله‌ی بدافزار قرار نگرفته باشد. علاوه بر این، اگر رایانه‌تان به سرقت برود، خطر دزدیده شدن سرمایه‌هایتان را متحمل خواهید شد.

برخی از بهترین کیف پول‌های دسکتاپ موجود عبارت‌اند از:

 اکسودوس (Exodus): یک کیف پول چندمنظوره است، رابط کاربری خوبی دارد و کلیدهایتان را روی دستگاهتان ذخیره می‌کند. به‌سرعت و بدون هیچ مشکلی می‌توانید از طریق صرافی شیپ شیفت موجود در برنامه به معامله‌ی ارزهای دیجیتال بپردازید. بااین‌حال، Exodus کاملاً متن‌باز نیست و این بدین معنی است که نمی‌توان تمام بخش‌های کد آن را بازبینی کرد یا تغییر داد.

 متامسک (MetaMask): یک افزونه‌ی مرورگر گوگل کروم است، اما کلیدها را روی دستگاه ذخیره می‌کند و حکم یک کیف پول دسکتاپ را خواهد داشت. استفاده از آن بسیار آسان است و برای ارسال و دریافت اتر می‌توانید از آن استفاده کنید. علاوه بر این، امکان استفاده از دیگر اپلیکیشن های غیرمتمرکز نیز در آن وجود دارد.

•میست (Mist): کیف پول رسمی اتریوم است و درنتیجه نیازی نیست زیاد نگران امنیت استفاده از آن باشید. این کیف پول شبیه کیف پول Exodus است با این تفاوت که کمی رابط کاربری ضعیف‌تری دارد، اما صرافی شیپ لیفت درون آن تعبیه شده است.

کیف پول‌های وب

کیف پول‌های وب یا کیف پول‌های آنلاین از ذخیره‌سازی ابری استفاده می‌کنند و از هرجایی قابل‌دسترس هستند. همچنین، عموماً سریع‌تر از دیگر نمونه‌ها هستند. اما، ازآنجاکه کلیدها اغلب به‌صورت آنلاین ذخیره شده و در سرور شخص سومی ثبت نمی‌شوند، بسیار مستعد حملات سایبری، بدافزارهای مخرب، کلاه‌برداری‌های فیشینگ و هکرها خواهند بود. علاوه بر این، اساساً این کیف پول متعلق به شما نیست، زیرا توسط شرکت ارائه شده و امنیت آن در دست شما نخواهد بود.

مای اتر ولت (MyEtherWallet) اساساً یک کیف پول مبتنی بر وب است، اما نسبت به کیف پول‌های دیگر امن‌تر است، زیرا کاملاً غیرمتمرکز بوده و کلیدهایتان را روی دستگاهتان ذخیره می‌کند.

اکثر کیف پول‌های دیگر اتریوم به صرافی‌ها مربوط شده و توسط آن‌ها ارائه شده‌اند.

کیف پول‌های سخت‌افزاری

راهنمای کیف پول‌های اتریوم/ کیف پول‌ موبایل، وب، دسکتاپ و سخت‌افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری بهترین روش ذخیره‌سازی سرد برای ارزهای دیجیتال هستند. این کیف پول‌ها مشابه دیسک‌های سخت مرسوم و قابل‌حمل هستند، اما به‌طور خاص برای ارزهای دیجیتال طراحی‌شده‌اند. این کیف پول‌ها می‌توانند برای اجرای تراکنش به رایانه‌ی موردنظرتان متصل شوند و کلیدها را به‌صورت آفلاین و آنلاین تولید کنند.

ازآنجاکه این کیف پول‌های سخت‌افزاری به اینترنت متصل نیستند؛ سرمایه‌هایتان در مقابل هک و هر نوع حمله‌ی سایبری کاملاً در امان خواهند بود. در بسیاری از این کیف پول‌ها برای اطمینان از حفظ سرمایه‌ها گزینه‌ی پشتیبان گیری فراهم شده است و در ادامه نیز می‌توانید با فعال کردن گزینه‌ی تائید دومرحله‌ای یا در نظر گرفتن یک رمز عبور امنیت آن را بالاتر ببرید. اغلب کیف پول‌های سخت‌افزاری امروزی صفحه نمایش دارند و به شما امکان امضای تراکنش را بر روی خود دستگاه می‌دهند.

مسلماً این نوع کیف پول‌ها معایبی نیز دارند. قطعاً نسبت به کیف پول‌های نرم‌افزاری قیمت بیشتری دارند، اما اگر قصد دارید مقدار زیادی اتر ذخیره‌ کنید ارزشش را خواهد داشت. علاوه بر این، ازآنجاکه این کیف پول‌ها برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند، به‌صورت عمده تولید نشده و درنتیجه ممکن است سخت‌تر از بقیه در بازار یافت شوند.

صفحه نمایش

قیمت حدودی

نام کیف پول

دارد

79 یورو – 99 دلار

لجر نانو اس
دارد

99 دلار

ترزور

دارد 99 دلار

KeepKey

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید