1401/05/20

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

حکایت این روزهای بورس: کاشت دانه‌های مرغوب در زمین نامرغوب

حکایت این روزهای بورس: کاشت دانه‌های مرغوب در زمین نامرغوب

حکایت این روزهای بورس: کاشت دانه‌های مرغوب در زمین نامرغوب

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه

امین دامچه، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزما در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) گفت: باتوجه به عملکرد سه ماهه خوب و همچنین سودهای تقسیمی مناسب در مجامع شرکت‌ها، انتظار می‌رود بازار سرمایه وضعیت بهتری را در مرداد ماه داشته باشد؛ به‌خصوص در صنایع پالایشگاهی و اوره سازان وضعیت بهتری دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه خروج نقدینگی از بازار و ارزش معاملات پایین، باعث روند نزولی در بازار شده به‌طوریکه هر بالایی در بازار با موج فروشنده مواجه شود، در ادامه افزود: دلایل متعددی در این روند تاثیرگذار است؛که می‌توان به ریسک‌های سیاسی، رکود و افت قیمت‌های جهانی، فاصله 20 تا 25درصدی دلار آزاد و نیما، افزایش نرخ بهره بانکی اشاره کرد. تمام این عوامل باعث شده اهالی بازارسرمایه نه تنها از تورم عقب بیفتند؛ بلکه بخش زیادی از سرمایه آنها از بین برود. شاخص کل هم در حال حاضر حدود 30درصد پایین‌تر از سقف مرداد سال 99 است، اما بسیاری از سهام بازار حدود 60 الی 80درصد پاینتر از سقف های مرداد 99 هستند.

دامچه بیان کرد: در حال حاضر سهام ارزنده بسیاری در بازار وجود دارد، اما متاسفانه عوامل مذکور باعث شده نقدینگی تمایل بیشتری برای ورود به بازارهایی نظیر مسکن، سکه، دلار و خودرو داشته باشد. حکایت این روزهای بازارسرمایه شبیه دانه های مرغوبی است که در زمین نامرغوب کاشته می شود؛ البته سابقه نشان داده این روند ادامه دار نبوده و بازارسرمایه با تاخیر حرکت خود را آغاز می کند.

این فعال بازارسرمایه تصریح کرد: از نظر نموداری گروه‌های غذایی، زراعت، بانک، خودرو و انبوه سازی روی حمایت‌های مهمی قرار دارند. گروه‌های شیمیایی، فلزات و پالایشگاهی نیز نگاه ویژه‌ای به بازارهای جهانی دارند؛ زیرا عواملی چون تداوم افزایش نرخ بهره در آمریکا، افزایش تورم در اروپا و قرنطینه چین سبب افزایش انتظارات رکودی شده است، اما این عوامل پایدار نیست و در بلندمدت مجدداً رشد اقتصادهایی نظیر چین و هند سبب افزایش تقاضا در کامودیتی‌ها خواهد شد.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزما اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود در مردادماه اگر وضعیت معاملات مانند خرداد و تیر باشد، شاخص در محدوده 1.400.000 تا1.600.000واحد نوسان کند و رشد یا افت جدی نداشته باشد.

خبرنگار : مژده ابراهیمی

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *