1402/09/14

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

جنون دیفای؛ اضافه شدن ۱۰۰۰ جفت‌توکن جدید به Uniswap فقط در یک هفته

جنون دیفای؛ اضافه شدن ۱۰۰۰ جفت‌توکن جدید به Uniswap فقط در یک هفته

جنون دیفای؛ اضافه شدن ۱۰۰۰ جفت‌توکن جدید به Uniswap فقط در یک هفته

آتش جنون دیفای کماکان شعله‌ور است و تنها در هفته اخیر، ۱,۰۰۰ جفت‌توکن جدید به صرافی غیرمتمرکز پیشتاز یونی‌سواپ (Uniswap) اضافه شده است. این در حالی است که کیفیت بسیاری از این جفت‌توکن‌ها با ابهامات فراوانی روبه‌رو است.

به گزارش کوین دسک، از ابتدای ماه جاری میلادی، کاربران یونی‌سواپ، روزانه به‌طور متوسط ۱۵۰ جفت‌توکن جدید به این صرافی افزوده‌اند؛ اتفاقی که نشان از محبوبیت روزافزون ایجاد توکن‌های عاری از مجوز از طریق قابلیت کارخانه توکن صرافی‌های غیرمتمرکز دارد.

بر اساس داده‌های دون آنالیتیکس (Dune Analytics)، روز شنبه هفته جاری، با افزوده‌شدن ۲۲۱ جفت‌توکن در صرافی یونی‌سواپ، رکورد تازه‌ای ثبت شد.

جک پوردی (Jack Purdy)، تحلیل‌گر حوزه دیفای مؤسسه مساری (Messari) می‌گوید:

رشد نمایی تعداد توکن‌ها و جفت‌های معاملاتی در صرافی یونی‌سواپ، اتفاق مثبتی است؛ زیرا نشان از قدرت فناوری‌های مالی کاملاً باز و عاری از مجوز به‌کاررفته در دیفای دارد.

گفتنی است یونی‌سواپ هم‌اکنون از ۸,۲۷۸ جفت معاملاتی پشتیبانی می‌کند. این رقم طی ۳۰ روز گذشته، ۹۰ درصد افزایش یافته و همچنین تقریباً ده برابر بیشتر از تعداد جفت‌های معاملاتی صرافی بایننس است. بایننس که عنوان بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان را یدک می کشد، در حال حاضر، تنها از ۸۳۸ جفت‌ارز پشتیبانی می‌کند.

در طی ماه اوت (مرداد)، بایننس، تنها ۱۵ توکن جدید را به تابلوی معاملات خود اضافه کرد و طی یک سال اخیر نیز تنها چهار بار، اقدام به انتشار اطلاعیه برای افزودن توکن‌های جدید کرده است.

نمودار افزایش جفت‌های معاملاتی صرافی یونی سواپ

طی چهار ماه اخیر، شاهد رکوردشکنی پیاپی یونی‌سواپ در حجم‌ معاملاتی بوده‌ایم و تنها چهار توکن فهرست‌شده در این صرافی یعنی سوشی‌توکن (SushiToken)، یواس‌دی‌سی (USDC)، تتر و رپد اتر (Wrapped Ether) تنها در یک شبانه‌روز، حجم معاملاتی بالغ‌بر ۵۰ میلیون دلار را ثبت کرده‌اند.

پوردی در ادامه اظهارت خود گفته است:

فقدان سازوکارهایی برای رد یا تأیید جفت‌توکن‌های جدید، به حضور اجتناب‌ناپذیر انبوهی از توکن‌های بی‌ارزش و تقلبی با هدف کلاهبرداری در صرافی‌های غیرمتمرکز می‌انجامد. از این رو، کاربران مسئول‌اند تا با توسعه ابزارهایی از پلتفرم معاملاتی در برابر این توکن‌های جعلی محافظت کنند.

در روز گذشته نیز کاربری برای نمایش سهولت فهرست‌کردن عاری از مجوز توکن در صرافی یونی‌سواپ، توکنی را به نام توکن صرافی یونی‌سواپ (Uniswap Exchange Token) به این صرافی اضافه کرد؛ توکنی که کاملاً ساختگی است و تیم توسعه‌دهندگان یونی‌سواپ، هیچ نقشی در ساخت آن نداشته‌اند.

نمودار مقایسه تعداد توکن‌های یونی سواپ با دیگر صرافی‌ها

یونی‌سواپ تاکنون درخواست رسانه‌ها را برای اظهارنظر در مورد توکن‌های جدید و رشد نمایی جفت‌های معاملاتی فهرست‌شده در این صرافی بی‌پاسخ گذاشته است.

با این حال، تیم یونی‌سواپ، پیش‌تر در اواخر ماه اوت (اوایل شهریور) با انتشار یادداشتی وبلاگی به وجود مشکلی در سیستم عاری از مجوز این صرافی اذعان کرده بود. در این یادداشت آمده است:

با افزایش شتابان روند صدور و عرضه توکن‌ها، پالایش توکن‌های جعلی، ساختگی و کپی از توکن‌های باکیفیت و قانونی برای کاربران یونی‌سواپ دشوارتر می‌شود. این روندی است که ما انتظار داشتیم در آینده به وقوع بپیوندد.

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *