سایت ارزی (Arzee)/  سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) امروز جمعه از به تعویق انداختن جشن شصتمین سالگرد تأسیس این سازمان که قرار بود این ماه در بغداد، پایتخت محل تأسیس اوپک برگزار شود، خبر داد.

به گزارش سایت ارزی (Arzee) از منابع عراقی، «عبدالجبار اسماعیل»، وزیر نفت عراق در این باره گفت که واقعا ناامیدکننده است که نتوانیم پس از ماه ها تدارک این رویداد تاریخی، شصتمین سالگرد تأسیس اوپک را برگزار کنیم زیرا به علت همه گیری و خطرهای ناشی از ویروس کرونا سلامتی و امنیت همه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
در این پیوند، دبیرکل اوپک از ابتکار سخاوتمندانه عراق برای میزبانی شصتمین سالگرد تاسیس سازمان کشورهای صادر کننده نفت در سالن همایش های «باب المعظم» بغداد، محل تأسیس این سازمان در سال ۱۹۶۰، صمیمانه قدردانی کرد.
«محمد سانوسی بارکیندو» افزود: جای تأسف است که ما نتوانستیم سالگرد تأسیس اوپک را در همان مکانی که کنفرانس تاریخی بغداد در تاریخ ۱۰ تا ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۰ برگزار شد را جشن بگیریم.
وی بیان کرد که این از همه لحاظ یک نشست تاریخی و شاهد دیدگاه مشترک کشورهای تأسیس کننده اوپک بود.
بارکیندو گفت که بینش عالی اعضای بنیانگذار اوپک منجر به تأسیس سازمانی مهم و موثر شد که در قامت و نفوذ خود رشد کرد و به یک نهاد متمایز در مجموعه انرژی جهان تبدیل شد.
اوپک در ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۰ توسط پنج عضو بنیانگذار ایران، عراق، عربستان سعودی، کویت و ونزوئلا در بغداد تأسیس شد. اکنون ۱۳ کشور تولیدکننده عمده نفت جهان در اوپک عضویت دارند.
سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) متشکل از الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اکوادور، آنگولا، ونزوئلا و کنگو است.
شهر وین در کشور اتریش مقر بین المللی این سازمان است.