فارس/ یک بررسی رویترز امروز نشان داد، تولید نفت اوپک در ماه آوریل به علت توقف بخشی از صادرات عراق و تاخیر در محموله‌های نیجریه کاهش یافته است.

بر اساس این بررسی، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام در ماه گذشته میلادی 28.62 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که 190 هزار بشکه در روز از ماه مارس کمتر است. این میزان تولید بیش از یک میلیون بشکه در روز از تولید ماه سپتامبر کمتر است.

رویترز بررسی خود را بر اساس آمارهای کشتیرانی تهیه شده از سوی منابع خارجی، آمارهای ریفینیتو ایکون، اطلاعات از شرکت‌هایی که جریان‌های نفتی را رهیابی می‌کنند نظیر پترولاجستیک و کپلر، اطلاعات تهیه شده از منابع شرکت‌های نفتی و اوپک تهیه می‌کند.

پس از اینکه قیمت نفت در ماه مارس به 70 دلار در هر بشکه کاهش یافت که کمترین رقم در 15 ماه گذشته به شمار می‌رفت، عربستان و سایر تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس، اوایل ماه جاری میلادی، کاهش تولید بیشتر نفت خود را به میزان 1.6 میلیون بشکه در روز اعلام کردند که با این تصمیم بازار را غافلگیر کردند و در مجموع میزان کاهش تولید اوپک پلاس به 3.6 میلیون بشکه در روز رسید که از ماه می اجرایی می‌شود.

برهمین اساس، عربستان متعهد به کاهش 500 هزار بشکه‌ای روزانه تولید نفت خود از دیروز تا پایان سال جاری شده و سهم امارات هم 144 هزار بشکه در روز است.

از سوی دیگر قرار شده عراق و کویت هم به ترتیب 211 هزار بشکه در روز و 128 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود کم کنند.

سایر کشورهای تولیدکننده نفت شامل عمان، الجزایر، قزاقستان و گابن هم به ترتیب 40، 48، 78 و 8 هزار بشکه روزانه از تولید نفت خود کم می‌کنند.