1401/09/18

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

توقف قیمتی در بازار دلار

توقف قیمتی در بازار دلار

توقف قیمتی در بازار دلار

به گزارش ارزی(Arzee.ir) به نقل از تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، به عقیده بسیاری از فعالان ارزی قیمت دلار همچنان تمایلی به خروج از کانال فعلی را نداشته و قیمت مورد تایید بازار، سطوح قیمتی این کانال است.

نرخ سکه طلا طرح جدید نیز در معاملات روز شنبه 18 تیر در مرز کانال 15 میلیون تومانی باقی ماند و با وجود افت قیمت مشاهده شده در نرخ جهانی اونس طلا، افزایش سطح انتظارات تورمی و در نتیجه آن افزایش نرخ حباب مانع از کاهش قیمت سکه شد.

وضعیت دلار در تعطیلات عید قربان

در روز‌های ابتدایی هفته و در تعطیلی عید قربان فعالیت چشمگیری در معاملات بازار غیر‌رسمی ارز مشاهده نشد.

در روز نخست هفته روند قیمت دلار در سامانه‌های رسمی فروش ارز افزایش بود و قیمت هر برگ اسکناس دلار بازار متشکل با حدود 27 تومان افزایش نسبت به نرخ روز جمعه 17 تیر به رقم 28 هزار و 21 تومان رسید.

در این میان روز شنبه هادی‌نژاد، مدیر عملیات بازار متشکل ارزی ایران از اعلام رسمی نرخ‌های توافقی خرید و فروش ارز در سایت این سامانه خبر داد. هادی‌نژاد گفت: نرخ خرید و فروش ارز کارگزاران و صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی به زودی در سایت رسمی این بازار منتشر می‌شود.

با این اقدام مهم که هماهنگی‌های لازم برای انتشار آن انجام شده است قیمت ارز در صرافی‌های مختلف به صورت شفاف و مقایسه‌ای در دسترس متقاضیان قرار می‌گیرد. به عقیده بسیاری از فعالان ارزی در صورتی که در تعیین قیمت‌های روی تابلوی صرافی‌ها عوامل دستوری در بازار دخیل نباشد می‌توان امیدوار بود که با بازگشت بنگاه‌های رسمی به رقابت خرید و فروش ارز، از نوسانات قیمتی شدید در این بازار کاسته شود.

قیمت سکه

قیمت سکه طلا طرح جدید در محدوده قیمتی کانال 15 میلیون تومانی باقی ماند. با وجود افت چشمگیر نرخ طلای جهانی در روز‌های گذشته سکه طلا همچنان در مرز دو کانال 14 و 15 میلیون تومانی معامله شده و حاضر به کاهش قیمت نیست.

بر اساس فرمول محاسبه ارزش ذاتی سکه طلا در بازار ایران دو عامل «نرخ جهانی اونس طلا» و «نرخ دلار بازار آزاد» در نوسان قیمت این کالای سرمایه‌ای تاثیر مستقیمی دارند. با افزودن نرخ حباب قیمتی سکه به ارزش ذاتی آن نیز می‌توان به بهای تمام شده این کالا در بازار دست یافت.

به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار تهران عامل اصلی این افزایش نرخ حباب و چسبندگی قیمت سکه، افزایش سطح انتظارات تورمی در فضای جامعه و بازار است.(دنیای اقتصاد)

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *