سایت ارزی (Arzee)/مقرری بیمه بیکاری کارگرانی که به دلیل شیوع کرونا بالاجبار بیکار شده بودند، تعیین تکلیف شد.

به دنبال شیوع کرونا و تاثیر آن بر بسیاری از مشاغل که به توقف فعالیت بسیاری از کسب وکارها انجامید، مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ به کارگران آسیب دیده از کرونا پرداخت شود.
دولت در راستای حمایت از صنوف و کارگران آسیب دیده از کرونا، مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاههای مربوطه، روند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده با جدیت دنبال شد.

در این بین وزارت کار که از مدتها قبل سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری به نشانی bimebikari.mcls.gov.ir را راه اندازی کرده بود اعلام کرد که افراد بیکار شده تابع قانون کار و قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری، می توانند با مراجعه به این سامانه و وارد کردن اطلاعات شخصی، درخواست خود را به ثبت رسانده و از مقرری بیمه بیکاری بهره مند شوند.

ثبت نام مشمولان و متقاضیان بیمه بیکاری کرونا در حالی انجام شد که تعدادی از کارگران و افراد بیکار شده از اسفند سال گذشته به دلایل متعددی نظیر اعلام شماره شبای اشتباه یا عدم تعلق شماره حساب مربوطه موفق به ثبت نام در سامانه نشدند که برای رفع این مشکل مطابق اعلام اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار، مقرر شد تا متقاضیان بیمه بیکاری کرونا که از ابتدای خردادماه بیکار شدند و افرادی که بیکاری آنها از اسفند سال گذشته تاکنون استمرار پیدا کرده به سامانه prkar.mcls.gov.ir مراجعه و نوع بیکاری خود را از طریق خوداظهاری اعلام کنند. لینک https://www.isna.ir/news/۹۹۰۴۲۹۲۱۳۳۳  

با این حال برخی متقاضیان برای اعلام بیکاری به ادارات کار یا مراکز کاریابی محل سکونت مراجعه کرده بودند که مشکلاتی را به وجود آورده و منجر به قرار نگرفتن نام آنها در لیست مشمولان شده بود. در نهایت اعلام شد که جاماندگان به دفاتر پیشخوان مراجعه و احراز هویت کنند و پس از دریافت پیامک وزارت کار در سامانه مذکور مراحل ثبت نام را دنبال کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخیرا از تعیین تکلیف بیمه بیکاری کارگرانی که تحت تاثیر شیوع پاندمیک کرونا بالاجبار بیکار شدند خبر داده است.

آنطور که شریعتمداری گفته مشکلاتی که در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری ایجاد شده بود برطرف و مقرر شده با ثبت نام افراد در سامانه کارا زمینه ای فراهم شود تا کارگرانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا به طور اجباری بیکار شده اند مورد حمایت قرار گرفته و از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

به گفته وی، مطابق ماده ۶ و ۷ قانون بیمه بیکاری، الزامی به حضور فیزیکی نیست و تنها کافی است افراد در سامانه مربوطه ثبت نام و تقاضای خود را اعلام کنند تا مقرری بیمه بیکاری از طریق شماره شبا به حساب افراد واریز شود.

برابر مصوبه ستاد ملی کرونا کارگران بیکار شده به میزان ۵۵ درصد حداقل مزد به اضافه ۵ درصد برای هر سر عائله مقرری دریافت می کنند و کسانی که از بیستم اسفند ماه سال گذشته تاکنون بیکار شده‌اند، مشمول دریافت این بیمه بیکاری می‌شوند.