تسنیم/رئیس سازمان توسعه تجارت از تعلیق کارت بازرگانی صادرکنندگانی که تعهدات ارزی خود را تا پایان شهریورماه به بالای ۷۰ درصد نرسانند خبرداد و گفت: یک ماه پس از تعلیق در صورت عدم حل مشکل با بانک مرکزی، کارتها ابطال می شود.

حمید زادبوم در نشست خبری خود در خصوص آخرین وضعیت تعلیق کارت های بازرگانی صادرکنندگانی که تعهدات ارزی خود را ایفا نکرده اند، اظهار داشت:  با توجه به اینکه در 24 تیرماه سال جاری وضعیت تعهدات ارزی سال 97 و 98  و همچنین مقرارت بازگرداندن ارز در سال جاری ابلاغ شد، بر اساس مقررات صادرات و واردات، به کارگروه پایش رفتار تجاری اختیاراتی داده شد.

وی افزود: بر این اساس این کارگروه می تواند، اگر در رفتار تاجری، سوء رفتار دیده شود،کارت بازرگانی وی را تعلیق و یا ابطال کند. در آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات تبصره بند 6 ماده 10 تشکیل کارگروه پایش رفتار تجاری دیده شده و بر همین اساس این کارگروه به همین منظور به ریاست بنده و با حضور نمایندگان بانک مرکزی، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و گمرک تشکیل شده است. 

رئیس سازمان تجارت ایران با اشاره به اینکه این کارگروه ابتدا سوءرفتار های تجاری را تعیین کرده است، گفت: یکی از این سوء رفتار ها عدم ایفای رفع تعهدات ارزی است که این دستور العمل به امضای همه اعضای کارگروه رسیده است. بر این اساس فهرست اسامی صادرکنندگانی که تعهدات ارزی آنها صفر درصد است، گرفته شده و قرار است  نسبت به تعلیق کارت بازرگانی این افرای اقدام شود.

*ابطال کارت بازرگانی یک ماه پس از تعلیق
زادبوم با بیان اینکه افرادی که تعهدات ارزی دارند یا تولید هستند یا غیر تولیدی، تأکید کرد: در صورتی که شرکت های تولیدی صادرکننده تعهدات ارزی سال 97 و 98 خود را مطابق نظر بانک مرکزی تا 31 شهریور ماه سال جاری ایفا نکنند، کارت بازرگانی آنها تعلیق می شود.باید این نکته را بدانیم که این به معنی مهلت دادن برای ایفای تعهدات نیست، بلکه مهلت برای تعلیق کارت بازرگانی است زیرا مهلت ایفای تعهدات در 31 تیر ماه تمام شده است.

معاون وزیر صمت در خصوص تعلیق کارت بازرگانی شرکت های غیر تولیدی نیز گفت: برهی از غیر تولیدهاکه صرفا بازرگان هستند و صفردرصد ایفای تعهد کرده اند در هفته اول تیرماه مارت آنها تعلیق شد، مابقی غیر تولیدها که دارای کارت بازرگانی هستند،  بر اساس اطلاعات بانک مرکزی که در 29 مرداد ماه به ما اعلام شد، افرادی که صفر درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده اند کارت آنها نیز تعلیق خواهد شد.

*عدم تعلیق کارت بازرگانی در صورت ایفای تعهد بالای 70 درصد
وی ادامه داد: افرادی که بین یک تا 30 درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده اند در 15  شهریور ماه و افرادی که بین 31 تا 69 درصد تعهدات دا ایفا کرده باشند، در 31 شهریور ماه کارت بازرگانی آنها تعلیق می شود. همچنین پس از ارزیابی تعداد کارتهای تعلیق شده ممکن است درصورت عدم ایفای تعهد، پس از گذشت یک ماه از تعلیق، کارت آنها ابطال و برای دریافت مجدد باید ابتدا مراحل ثبت نام را بگذرانند.

به گفته این مقام مسئول، وقتی کارتی تعلیق شود اجازه هیچ گونه صادراتی به وی داده نمی شود و پس از ایفای تعهد و دریافت نامه بانک مرکزی، کارت وی آزاد می شود اما پس از ابطال شرایط کاملا متفاوت است. 

زادبوم در ادامه نشست خبری خود خاطر نشان کرد: بر این اساس غیر تولیدی ها باید بالای 70 درصد ایفای تعهد کنند تا نهایتا در 31  شهریور کارت آنها تعلیق نشود و پس از ایفای تعهد، بانک مرکزی طی نامه ای به کارگروه اعلام می کند که این فرد تعهدات خود را ایفا کرده و نیازی به تعلیق نیست. 

وی  با اشاره به اینکه بانک مرکزی ایفای تعهد بالای 95 درصد را به ما اعلام می کند که نیازی به تعلیق کارت نیست،اظهار داشت: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند، افرادی که صادرات انجام دادند، از منابع این کشور استفاده کرده اند و باید ارزشان را برگردانند و البته برخی نیز ممکن است مشکلاتی داشته باشند که باید رفع شود. بر همین اساس در یک ماه اخیر با بیش از 300 شرکتی که تعهدات آنها صفر درصد بوده جلسات متعددی برای بررسی مشکلات آنها برگزار کردیم. 

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: برخی از مشکلات صادرکنندگان طی این جلسات حل شده برای نمونه یک شرکت به دلیل تهاتری که انجام داده، از طریق بانک عامل خود اقدام که هنوز اطلاعات این صادرکننده از بانک عامل به بانک مرکزی ارسال نشده و همین موضوع باعث شده بود تعهدات ارزی وی صفر درصد باشد و این موضوع حل شد و در یک ماه اخیر حدود 600 میلیون دلار ایفای تعهد شده است.

*ایفای تعهد صددرصدی 2 هزار صادرکننده 
 وی در خصوص تعهدات ارزی سال 99 نیز خاطر نشان کرد: از یک فروردین سال جاری، ایفای تعهدات ارزی 4 ماهه است، ولی تعلیق کارتهای بازرگانی مربوط به تعهدات سالهای 97 و 98  است. البته از بین 21 هزار رکورد صادرکننده طی سالهای 97 و 98 بیش از 2 هزار شرکت تعهدات ارزی خود را صد درصد ایفا کرده اند که رقم آن معادل 13 میلیارد یورو است. 

زادبوم با بیان اینکه به دنبال تشویق این افراد هستیم، تصریح کرد: از حدود 21 هزار صادرکننده، 14 هزار و 946 شرکت نیز تعهدات ارزی آنها صفر درصد بوده که ارزش تعهد ارزی بیش از 12 هزار نفر آنها زیر100 هزار یورو است که احتمالا شامل مرزنشین ها و یا پیله ور ها است که صادرات زیادی نداشتند. مابقی 21 هزار صادرکننده نیز تعهدات ارزی آنها بین یک تا 99 درصد است. 

رئیس سارمان توسعه تجارت درپایان تأکید کرد: ابرخی می گویند، سازمان توسعه تحارت کارت بازرگانی را تعلیق می کند درست نیست، همه اعضای کارگروه پایش رفتار تجاری با هم به این نتیجه می رسند که کارت بازرگان چه کسی تعلیق شود.کمیته اقدام ارزی در سازمان توسعه تجارت به دنبال رفع مشکلات صادرکنندگان بوده، بنابراین تجار نگران نباشند.