ایمنا/ در جلسه ستاد تنظیم بازار با توجه به دریافت اخباری مبنی بر ورود تجار کشورهای همسایه به کف بازار استان‌ها برای خرید محصولات کشاورزی سیب و پرتقال به قیمت سر درخت و صادرات این محصولات به نام خود، اتاق‌های بازرگانی و تعاون مکلف شدند تا با برگزاری جلسات تخصصی راهکار قانونی برای تأمین حداکثر سود صادرات برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را به کارگروه تنظیم بازار ارائه دهند.

همچنین برای اینکه مقادیر افزایش صادرات در قالب نرخ ارز تأثیرگذار در بازار منجر به بالا رفتن قیمت این محصولات برای مصرف کننده نشود، کارگروهی مکلف به رصد و پایش موضوع شد. در این راستا اعلام شد که برای حمایت از تولیدکننده، مصرف کننده و فعال اقتصادی به وضع عوارض صادراتی نیز در صورت لزوم توجه خواهد شد.

لازم به ذکر است که طرح ذخیره سازی سیب و پرتقال هر ساله با دو هدف اصلی انجام می‌شود که حمایت از تولید کننده در فصل برداشت یکی از این اهداف است و وقتی دولت به عنوان یک عامل کمی به بازار ورود می‌کند و خرید انجام می‌دهد، قاعدتاً افزایش تقاضا محسوب می‌شود و با افزایش قیمت سر درخت برای باغدار سودمند خواهد شد.

همچنین طبق گزارشی که وزارت جهاد کشاورزی در جلسه ستاد تنظیم بازار ارائه کرد، اعلام شد که در تولید پرتقال در سال‌جاری حدود ۱۵ درصد افزایش تولید خواهیم داشت.

بر اساس این آمار، امسال در زمینه انواع پرتقال ناول، والنسیا، خونی و سایر اقلام حدود سه میلیون و ۴۷۱ هزار تن تولید می‌شود که نسبت به سه میلیون تن پارسال تقریباً ۱۵ درصد رشد خواهد داشت. همچنین اعلام شد که در تولید سیب نیز حدود یک درصد نسبت به سال گذشته رشد خواهیم داشت که با این رشد تولید، بازار نیز متعادل خواهد شد.