فارس/ با وجود صادرات،‌ تخم مرغ در بازار همچنان ارزان و کمتر از نرخ مصوب به فروش می‌رود.

 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، باوجود اینکه طبق آمار گمرک در 4 ماه نخست امسال 60 هزار تن تخم مرغ به کشورهای همسایه صادر شده اما قیمت هر شانه تخم مرغ 85 هزار تومان است که تقریبا 15 هزار تومان کمتر از نرخ مصوب عرضه می شود، البته قیمت این محصول یعنی هر شانه تخم مرغ 30 تایی توسط وانتی ها که در کوچه و خیابان عرضه می کنند تا 60 هزار تومان هم پایین آمده است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن کاهش سرانه مصرف را دلیل این کاهش قیمت عنوان می کند و می‌گوید: همه ساله به دلایل متعدد شاهد کاهش سرانه مصرف هستیم که این امر در کنار میزان تولید موجب شده تا در نیمه اول سال دچار چالش شدیم.

آنطور که محمد مرادی می گوید: تولید تخم مرغ که بر اساس برنامه ریزی وزارت جهاد انجام می شود بالاست اما در مقابل مصرف به دلیل قرار گرفتن در فصل گرم سال پایین است و عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد که عاملی برای کاهش قیمت شده است.

میزان تولید تخم مرغ در کشور سالانه حدود 2 میلیون تن است که نیاز کشور را برطرف می‌کند، اما هر ساله در نیمه نخست سال به دلیل فصل گرم، تقاضا پایین می‌آید.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن این را هم گفته است که علی رغم تسهیل گری صادرات و خرید تضمینی توسط پشتیبانی امور دام، مرغداران همچنان با زیان روبرو هستند که با واگذاری امور تنظیم بازار به اتحادیه میهن از اسفندماه پیش بینی می شود که در نیمه اول سال آینده شاهد مازاد تولید باشیم.

اگرچه این روزها کاهش قیمت تخم مرغ به نفع مصرف کننده شده اما تولید کنندگان می گویند از این کاهش قیمت ها ضرر می کنند.

در حال حاضر بازار مرغ و تخم مرغ دو مسیر کاملا متفاوتی را در پیش گرفته اند، قیمت مرغ در بازار بالاست زیرا به گفته مسئولان به دلیل گرانی گوشت، تقاضا برای مرغ بیشتر شده است اما  در بازار تخم مرغ به دلیل کاهش تقاضا قیمت کاهش یافته است.

البته آنطور که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی می گویند در گرانی مرغ عواملی مانند افزایش هزینه های تولید هم نقش داشته است.

در کشورهای دیگر قیمت تخم مرغ متفاوت است به عنوان مثال، در ایالات متحده، قیمت تخم مرغ بسته به منطقه و نوع آن متغیر است. در حدود ۲ تا ۵ دلار برای یک دسته شش عددی تخم مرغ در نظر گرفته می‌شود. همچنین، در اروپا و کشورهای دیگر نیز قیمت تخم مرغ بسته به عوامل گفته شده متغیر است.