1402/09/16

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

به جرأت می‌توان گفت بیت کوین طی ده سال گذشته، یکی از جذاب‌ترین دارایی‌ها در بازار مالی بوده است و تحلیل‌های درون زنجیره‌ای (بررسی وضعیت شبکه) این گفته را اثبات می‌کند. از ابتدای تولد بیت کوین تاکنون که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ هستیم، ارزش بیت کوین بیش از ۱,۰۰۰,۰۰۰ درصد افزایش یافته و از ۰٫۰۵ دلار به سطوح پنج رقمی هم رسیده است. با این حال، بیت کوین و و دیگر ارزهای دیجیتال، در طول عمر کوتاهشان هر از چند گاهی با یک رکود یا کسادی بزرگ روبه‌رو شده‌اند. حداقل برای بیت کوین، از زمانی که در سال ۲۰۰۹ و در میانه بحران مالی متولد شد، بیشتر از یک بار اتفاق افتاده است.

در این مطلب، با کمک مقاله‌ای از وب‌سایت کوین‌تلگراف قصد داریم برخی از معیارهای مهمی را که سبب پذیرش بیشتر بیت کوین در دنیا می‌شود، بررسی کنیم. برای این منظور، به جای تمرکز روی تحلیل تکنیکال و نمودارهای قیمت، به بررسی دقیق معیارهای شبکه بیت کوین خواهیم پرداخت تا ببینیم این معیارها چطور می‌توانند روی قیمت فعلی و آینده بیت کوین تأثیر بگذارند.

تحلیل‌های درون زنجیره‌ای به شکل کاملا حرفه‌ای

اول از همه، باید توضیح بدهیم که منظورمان از «تحلیل‌های درون زنجیره‌ای» چیست. برای این کار به جای تمرکز روی قیمت و روش‌های تحلیل تکنیکال سنتی، باید همه داده‌هایی را که درون بلاک چین بیت کوین ذخیره می‌شوند، بررسی کنیم. این داده‌ها شامل موارد زیر هستند (البته محدود به همین چند مورد نمی‌شوند):

 • جزئیات هر بلاک (برچسب زمان، کارمزدها، پاداش ماینرها، وزن بلاک، آدرس‌ها، کاربران و نظایر آنها).
 • جزئیات هر تراکنش (آدرس‌ها، مقدار مبادله شده در هر تراکنش، آدرس‌های باقی‌مانده، زمان بلاک و نظایر آنها).
 • فراخوانی یک قرارداد هوشمند و استفاده از آن (بیشتر برای اتریوم و توکن‌های مبتنی بر اتریوم).

به عبارت دیگر، از بررسی حجم تراکنش‌های منتقل‌شده روی شبکه یک ارز دیجیتال برای قضاوت درباره اینکه آیا واقعاً از یک ارز دیجیتال استفاده می‌شود یا نه و اینکه این معیارها چه زمانی و چگونه روی قیمت و ارزش آن دارایی تأثیر می‌گذارند، استفاده می‌کنیم.

همچنین به جای اینکه صرفاً میزان استفاده از کل شبکه یک ارز دیجیتال را بررسی کنیم، از داده‌های تراکنش درون زنجیره‌ای استفاده می‌کنیم تا بفهمیم چه کسانی از بیت کوین استفاده می‌کنند، چطور از شبکه آن استفاده می‌کنند و هر معیار مشخص دقیقا چه زمانی به دوره‌های صعودی و چه زمانی به دوره‌های نزولی در بازار اشاره دارد.

در مجموع، هدف ما این است که از معیارهای کلیدیِ بلاک چین یک ارز دیجیتال برای ارزیابی قیمت و پیش‌بینی حرکات مهم قیمتی استفاده کنیم.

به کدام معیارها باید دقت کنیم؟

برای شروع بهتر است تمام متغیرهایی را که مستقیماً با بلاک چین ارتباط دارند در نظر بگیریم. برای این منظور چهار مورد از اساسی‌ترین آنها را بررسی می‌کنیم که هنوز هم مهم‌ترین معیارهای درون زنجیره‌ای به شمار می‌روند:

۱.
آدرس‌ها:
شامل مقداری که هر آدرس نگهداری می‌کند، مدت زمانی
که این مقدار در آن نگهداری شده است و رفتار فردی که صاحب آدرس است.

۲.
تراکنش‌ها:
شامل شماره تراکنش، مقدار مبادله شده و
حجم کلی آن.

۳. خروجی تراکنش خرج نشده (UTXO): شامل درصد سود دارندگان، مجموع ارزش ایجادشده و مجموع مقدار خرج شده.

۴. بلاک‌ها: شامل شماره یا وزن بلاک یا اندازه واقعی کل بلاک چین و هر بلاک تکی بر حسب بایت.

داده‌های تراکنش بیت کوین

اولین داده‌های درون زنجیره‌ای که آنها را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد، داده‌های مربوط به تراکنش یعنی تعداد و حجم آن است. سپس بررسی می‌کنیم که این معیارها چه ارتباطی با قیمت بیت کوین دارند.

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

با یک نگاه اجمالی به نمودار بالا که تعداد تراکنش‌های هر روز را از سال ۲۰۱۰ تا فوریه سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد، مشاهده می‌کنیم که این روند کاملاً مثبت است. نکات مهمی که از آن درمی‌یابیم به شرح زیر هستند:

 • تعداد تراکنش‌ها در دسامبر سال ۲۰۱۷ به اوج خود یعنی ۴۹۰,۰۰۰ عدد در روز رسید.
 • تعداد تراکنش‌ها در اوایل آگوست سال ۲۰۱۷ کاهش یافته بود و به ۱۳۲,۰۰۰ تراکنش در روز رسیده بود. سپس در اواسط دسامبر ۲۰۱۷ به حدود ۵۰۰,۰۰۰ عدد در روز رسید.
 • مقدار ارزش (تراکنش‌های) روزانه منتقل‌شده روی شبکه بیت کوین در پایان فوریه ۲۰۲۰ بیش از ۳ میلیارد دلار بود.
 • مقدار ارزش (تراکنش‌های) روزانه منتقل‌شده روی شبکه بیت کوین از ۱ میلیارد دلار در آوریل ۲۰۱۸، بیش از ۲۰۰% رشد داشته است؛ در حالیکه قیمت آن در همین بازه زمانی فقط ۲% افزایش یافته است.

این داده‌ها به وضوح نشان می‌دهند که ظاهراً همبستگی بین قیمت و ارزش تراکنش‌های روزانه دارد کم می‌شود. در گذشته، ارزش تراکنش‌های روزانه با توجه به قیمت افزایش یا کاهش می‌یافت، اما در حال حاضر به نظر می‌رسد ارتباط آنها با هم کمتر شده است و ارزش تراکنش‌های روزانه بی توجه به قیمت رشد می‌کند که نشانه بسیار مثبتی است. بنابراین میزان اختلاف (دلتا) بین رشد قیمت و رشد ارزش معاملات روزانه، در حال افزایش است.

برای اثبات این موضوع، بیایید نمودار حجم کل انتقال بیت کوین را بررسی کنیم.

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

با بررسی این نمودارها می‌توان فهمید: با افزایش قیمت، حجم کلی هم افزایش می‌یابد. با این حال، از آنجا که برای رسیدن به حجم انتقال داده‌شده بر حسب دلار، بیت کوینِ کمتری نیاز است، می‌توان انتظار داشت تراکنش‌های کمتر با ارزش زیاد یا تراکنش‌های بیشتر با ارزش کم انجام شده باشند.

میزان ارزش تراکنش‌های بیت کوین در طی دوره‌های صعودی بازار به شکل نمایی رشد می‌کند، در حالیکه طبق انتظار در دوره‌های نزولی بازار به شکل قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

بنابراین نتیجه می‌گیریم از نظر داده‌های تراکنش، در حالیکه تعداد کل تراکنش‌های بیت کوین به شکل پیوسته در حال افزایش است، حجم تراکنش‌ها نوسانی‌تر است که نشان می‌دهد قیمت فعلی بیت کوین رابطه بسیار کمی با تراکنش‌ها دارد و نمی‌توان برای پیش‌بینی قیمت به این داده‌ها اتکا کرد.

داده‌های مربوط به آدرس کیف پول بیت کوین

آدرس‌های کیف پول‌های بیت کوین، رفتار دارندگان بیت کوین را نشان می‌دهند. اصلی‌ترین داده‌هایی که باید بررسی کنیم، تعداد آدرس‌های فعال و مقدار بیت کوین موجود در این آدرس‌ها است. چنین معیارهایی ممکن است به ما در ارزیابی رفتار دارندگان بیت کوین در بازارهای صعودی و نزولی کمک کند.

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

ابتدا نمودار تعداد آدرس‌های فعال را ارزیابی می‌کنیم. این نمودار نه تنها نشان می‌دهد که در مجموع میزان علاقه افراد به بیت کوین افزایش یافته است، این را هم نشان می‌دهد که اوج علاقه به بیت کوین در سال ۲۰۱۷ بوده است اما تا به امروز، کاهش زیادی نداشته است. درست است که از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون تعداد آدرس‌های فعال حدود ۲۵% کاهش یافته است، اما قیمت بیت کوین در همین بازه زمانی حدود ۶۶% سقوط کرده است.

این نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت کوین، اهمیت زیادی به نوسان قیمت آن نمی‌دهند.

حالا بیایید اطلاعات بالا را با تعداد کل آدرس‌ها مقایسه کنیم. وضعیت همه آدرس‌های با موجودی بالای صفر چگونه است؟

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

اگر پاسختان این است که رشد آن نمایی بوده است، تقریباً حق با شماست.

شاید این خط روند شما را به یاد نرخ شیوع ویروس کووید- ۱۹ بیندازد، حق دارید؛ چون کاملاً مشابه هم هستند. همان طور که می‌بینید هر سال، تعداد کل آدرس‌ها تقریباً دو برابر شده است.

حتی اگر این معیار به تعداد
کاربران فعال ارتباط نداشته باشد، باز هم به وضوح میزان استفاده کاربران از شبکه
بیت کوین را نشان می‌دهد.

اگر این طور نبود، تعداد آدرس‌های ایجاد شده نباید تا این اندازه زیاد می‌بود. حالا قبل از آنکه بخش آدرس‌ها را به پایان برسانیم، بیایید دو معیار دیگر را هم بررسی کنیم:

 • تعداد آدرس‌هایی که موجودی آنها بیشتر از یک بیت کوین است.
 • تعداد آدرس‌هایی که موجودی آنها بیشتر از ۱,۰۰۰ بیت کوین است.
تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

نمودار فوق تعداد آدرس‌هایی را که بیش از یک بیت کوین در آنهاست نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد نرخ رشد آن، هر ساله به اندازه یک برابر افزایش می‌یابد. جالب اینجاست که از اوج قیمت بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷، تعداد آدرس‌هایی که بیشتر از یک بیت کوین دارند به اندازه ۱۰% افزایش داشته و از ۷۱۸,۰۰۰ عدد به ۷۸۷,۰۰۰ عدد رسیده است.

این بدان معناست که افراد بیشتری تمایل پیدا کردند حداقل یک بیت کوین را نگه دارند.

اما تعداد سرمایه‌گذاران بزرگ و سازمانی چطور؟ علاقه آن‌ها بیشتر به خرید بیت کوین است یا فروش؟

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

نمودار بالا تعداد آدرس‌هایی را نشان می‌دهد که موجودی آنها بیشتر از ۱۰۰۰ بیت کوین است. می‌توانیم به روشنی ببینیم که با وجود اینکه در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شاهد فروش شدید بودیم، پس از آن سازمان‌ها حجم زیادی بیت کوین خریداری کرده‌اند.

از اوایل سال ۲۰۱۹، تعداد آدرس‌هایی که بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین دارند تا ۵۰% افزایش یافته است. در اصل، این تعداد از کمتر از ۱۷۵۰ آدرس، به بیش از تقریباً ۲۲۵۰ آدرس رسید.

از سال ۲۰۱۹ به بعد، تعداد افرادی که توانایی خرید بیت کوین در چنین حجم‌های زیادی را داشته باشند زیاد نیست. بنابراین، احتمالاً چنین آدرس‌هایی باید متعلق به سازمان‌ها باشند.

به نظر شما نهنگ‌های بازار به طور کلی نماینده «پول هوشمند» هستند یا نه؟ اگر پاسختان پول هوشمند است، تبریک می‌گوییم؛ شما همین حالا یک راهبرد دارید: آن را دنبال کنید.

برای نتیجه‌گیری از این بخش، نشان دادیم که کل آدرس‌ها نه تنها از نظر تعداد که از نظر ارزش هم در حال رشد هستند: تعداد کسانی که بیشتر از یک بیت کوین دارند، هر سال تقریبا دو برابر می‌شود و تعداد سازمان‌هایی که بیشتر از ۱۰۰۰ بیت کوین دارند از سال ۲۰۱۹ تاکنون بیش از ۵۰% افزایش یافته است که نشانه‌ای مثبت برای سرمایه‌گذاران بلندمدت تلقی می‌شود.

داده‌های مربوط به خروجی خرج نشده تراکنش‌های بیت کوین

داده‌های مربوط به خروجی خرج نشده تراکنش‌ها (UTXO‌ها)، یکی از جالب‌ترین منابع اطلاعات برای بررسی است. این داده‌ها ابزاری سودمند هستند که به ما کمک می‌کنند رفتار دارندگان بیت کوین را در درازمدت ارزیابی کنیم. هدف ما پیش‌بینی زمان خرید و فروش بیت کوین است.

خروجی خرج نشده تراکنش‌، آدرس‌هایی را نشان می‌دهد که بیت کوین دریافت کرده‌اند اما هنوز آن را خرج نکرده‌اند.

بیایید با نمودار Hodl Waves شروع کنیم.

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

برای خواندن نمودار بالا: این نوارهای رنگی، مقدار نسبی بیت کوین معامله شده یا نشده را در بازه زمانی نشان داده شده در نمودار نشان می‌دهند. در پایین نمودار، رنگ‌های گرمتر (قرمزها و نارنجی‌ها) نشان‌دهنده بیت کوین‌هایی هستند که به تازگی معامله شده‌اند و در بالا، رنگ‌های سردتر (سبزها و آبی‌ها) نشان‌دهنده بیت کوین‌هایی هستند که مدتی طولانی است معامله نشده‌اند.

نکات اصلی این نمودار به شرح زیر هستند:

 • نرخ رشد تعداد علاقه‌مندانی که بین سه تا پنج سال یا پنج سال به بالا بیت کوین را نگه داشته‌اند، سریع‌تر است. در زمان نوشتن این مقاله، این دو گروه با هم نشان‌دهنده بیش از ۲۰% همه آدرس‌های بیت کوین هستند. با توجه به عمر کوتاه بیت کوین، این تعداد از افراد آن را مدتی طولانی نگه داشته‌اند، واقعاً حیرت‌انگیز است.
 • همیشه فروش عمده بیت کوین، پس از اوج‌های قیمت آن رخ می‌دهند. تعداد آدرس‌های دارنده بیت کوین که آن را کمتر از یک سال نگه داشته‌اند، در این دوره‌ها به طور قابل ‌ملاحظه‌ای افزایش یافته است. در زمان نوشتن این مطلب، حدود ۴۰% از همه آدرس‌ها، بیت کوین را در ۱۲ ماه گذشته معامله کرده‌اند.

به این ترتیب، چیزی که انتظار داریم این است که پول هوشمند در طول بازار نزولی انباشته می‌شود و در زمان بازار صعودی به فروش می‌رسد. در بخش قبلی هم که تعداد آدرس‌های با موجودی بیشتر از ۱۰۰۰ بیت کوین را بررسی می‌کردیم همین نتیجه را گرفتیم. این شاخص هم بسیار امیدوارکننده است.

داده‌های مربوط به بلاک بیت کوین

قبل از آنکه کل مطلب را نتیجه‌گیری کنیم، می‌خواهیم به واکاوی آخرین بخش از مهم‌ترین داده‌های بلاک چین بیت کوین بپردازیم. این بخش به بلاک‌ها اختصاص دارد.

چطور است از وزن بلاک شروع کنیم. به طور متوسط هر بلاک می‌تواند چه مقدار داده را نگه دارد؟ برای پاسخ به چنین سؤالی، به یکی از بهترین منابع نمودارهای بلاک چین یعنی بیت کوین اینفو چارتس (Bitinfocharts) مراجعه می‌کنیم.

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

وزن بلاک بیت کوین یا همان
تعداد بایت‌های هر بلاک در بلاک چین بیت کوین، ۱٫۲
مگابایت است. این مقدار بیشینه وزن هر بلاک است و نمی‌توان داده بیشتری را در آن
ذخیره کرد.

اوج اندازه بلاک در اواخر سال
۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸، قبل از آنکه بسیاری از صرافی‌ها و بازیگران اصلی این صنعت،
گواه جدا شده (Segregated Witness) یا سگویت را بپذیرند، در نمودار زیر نشان
داده شده است. این داده‌ها افزایش در پذیرش سگویت را نشان می‌دهند. سگویت برای این
طراحی شد که با حذف داده‌های مربوط به امضا از سربرگ بلاک، مقداری از فضا را آزاد
کرده و برای ذخیره تراکنش‌های بیشتر جا باز کند.

نکته واقعا جالبی که از مشاهده این داده‌ها فهمیدیم این بود که ظاهراً این دو نمودار با هم در ارتباط هستند.

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

از همان شروع کار در اکتبر ۲۰۱۷، سگویت طرفداران زیادی پیدا کرد. امروزه بیش از ۵۰% همه افراد در این حوزه از آدرس‌های سگویت استفاده می‌کنند. در عین حال، اندازه بلاک در اواخر سال ۲۰۱۷ شروع به کاهش کرد.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد
بیت کوین به پیشرفت‌های مهمی در مکانیسم کاری خودش رسیده است و به هر بلاک امکان
داشتن تراکنش‌های بیشتری را می‌دهد. چنین پیشرفت‌هایی می‌تواند افراد بیشتری را جذب
کند که این هم به نوبه خود به پذیرش بیشتر بیت کوین می‌انجامد.

در انتها می‌خواهیم ارتفاع یا شماره بلاک را بررسی کنیم؛ پارامتری که همه بلاک‌های قبلی را هم در نظر می‌گیرد.

تحلیل شبکه و بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ همه چیز عالی است

این داده‌ها نشان می‌دهند در ده
سال گذشته نه تنها بی‌وقفه روی بلاک چین بیت کوین کار کرده‌اند، بلکه بیش از
۶۰۰,۰۰۰ بلاک هم ایجاد شده است.

به علاوه، آخرین باری که قیمت خط شماره بلاک (خط زرد در نمودار بالا) را لمس کرد، یک جهش بزرگ رخ داد و بیت کوین از کمتر از ۰٫۰۱ دلار به ۸,۰۰۰ دلار هم رسید. حالا دوباره قیمت به زیر خط شماره بلاک رسیده است.

اگر تاریخ با همین روند تکرار
شود، احتمالا می‌توانیم ببینیم که در اواخر ۲۰۲۱، اوایل ۲۰۲۴ و مجددا در اواخر ۲۰۲۷،
بیت کوین راهی برای صعودهای جدید باز می‌کند.

نتیجه‌گیری

با بررسی معیارهای کلیدی مربوط به تراکنش‌ها، آدرس‌ها، خروجی خرج نشده تراکنش‌ها و بلاک‌های بیت کوین، به این نتیجه می‌رسیم که چند سال هیجان‌انگیز را پیش‌رو داریم.

احتمالاً سقوط اخیر بیت کوین که به زیر ۵,۰۰۰ دلار رسید، یکی از آخرین فرصت‌های ما برای خرید بیت کوین زیر ۱۰,۰۰۰ دلار بود و البته هنوز هم این فرصت وجود دارد، مخصوصاً که رویداد هاوینگ هم نزدیک است. بنابراین بیایید یافته‌های این مقاله را جمع‌بندی کنیم:

 • تراکنش‌ها نه تنها در حال افزایش هستند، بلکه مقادیر مبادله شده آنها هم رو به رشد است. این نشان دهنده تأثیری مثبت روی قیمت بیت کوین در طی ۱۰ سال گذشته است.
 • تعداد کل آدرس‌ها هم در حال رشد است که تأثیری مثبت روی قیمت است.
 • تعداد زیادی بیت کوین در دست افرادی قفل شده است که آن را نگه می‌دارند و فقط در اوج قیمت به فکر فروش آن می‌افتند. این بدان معناست که تا رسیدن به اوج بعدی، دیگر فضای زیادی برای سقوط چشمگیر قیمت بیت کوین وجود ندارد.
 • تکنیک‌های جدید امکان اضافه کردن تراکنش‌های بیشتر را به بلاک‌ها فراهم می‌کنند و این خبری امیدوارکننده است.

منبع: ارزدیــجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *