2024/07/15

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

تحرکات سیاسی جدید، قیمت دلار را به کدام سمت می‌برد؟

تحرکات سیاسی جدید، قیمت دلار را به کدام سمت می‌برد؟

تحرکات سیاسی جدید، قیمت دلار را به کدام سمت می‌برد؟

قیمت دلار در دو هفته پایانی تیر، هر هفته یک پله کاهش داشته است. این اسکناس در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در کانال 48 هزار تومانی و با قیمت 48 هزار و 700 تومان بسته شد.

کارشناسان اقتصادی ارزش ذاتی قیمت دلار را با توجه به تورم در کریدورهای بالاتر قیمتی می‌دانند. آنها معتقدند این ثبات ارزی و روند کاهشی محدود، حاصل تلاش‌های بازارساز است.

بمباران خبری در تعطیلی بازار ارز

روز پنجشنبه درست زمانی که بازار ارز به کار خود پایان داد، خبری مبنی بر اعمال تدابیر محدودکننده جدید از سوی اتحادیه اروپا علیه ایران و با ادعای حمایت نظامی از سوریه و جنگ روسیه در اوکراین مطرح شد. از سوی دیگر برخی اخبار مربوط به توقیف یک محموله نفت غیرمجاز در اندونزی که گفته می‌شد مربوط به ایران است حرف و حدیث‌های زیادی را به همراه داشت.

همچنین لغو میزبانی ایران در رویدادی که قرار بود اکتبر سال جاری در روز جهانی دریانوردی برگزار شود از سوی ایالات متحده آمریکا، اخباری بود که می‌توان از آنها در جهت تحرکات افزایشی بازار ارز یاد کرد. آبرام پیلی که عهده‌دار مسئولیت‌های رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران شده است، دیروز 30 تیر، در توییتی نوشت: «ایران نمی‌تواند میزبان رویداد روز جهانی دریانوردی باشد.»

با این وجود به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، توانایی عرضه تعیین‌کننده قیمت در بازار ارز است. با مسیر کاهشی قیمت دلار از ابتدای سال جاری تا کنون، دولت و بانک مرکزی نشان داده‌اند که به هر نحوی درصدد مدیریت بازار ارز هستند. باید دید با وجود روزهای رکودی ماه محرم و اخباری که به مذاق کاهشی‌های بازار ارز خوش نمی‌آید قیمت دلار چه روندی را در پیش می‌گیرد.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز پنجشنبه 29 تیر، قیمت اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت 41 هزار و 259 تومان عرضه شد. دلار حواله نیز با رقم 37 هزار و 508 تومان عرضه شد. بیش از یک هفته است که قیمت‌ها در سایت بازار متشکل ارزی تغییرات یک تومانی دارد و فریز شده است.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم 28 هزار و 500 تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

در آخرین معامله روز پنجشنبه یورو در بازار آزاد با قیمت 54 هزار و 426 تومان معامله شد و کاهش 400 تومانی داشت. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی به قیمت 46 هزار و 188 تومان رسید و 200 تومان کاهش داشت. یوروی حواله نیز با همین مقدار کاهش یک پله پایین آمد و با قیمت 41 هزار و 989 تومان عرضه شد.

درهم امارات در آخرین معامله روز پنجشنبه با رقم 13 هزار و 460 تومان معامله شد. در سایت بازار متشکل ارزی نیز قیمت درهم همانند اسکناس دلار تغییر نداشته است. حواله درهم با قیمت 10 هزار و 213 تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم 11هزار و 234 تومان عرضه شد.

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید