2024/04/19

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

بورس تنها بازار ضد تورم و تقویت‌کننده تولید

بورس تنها بازار ضد تورم و تقویت‌کننده تولید

محسن عباسلو مدیرعامل کارگزاری ارگ هومن در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، ضمن تاکید بر پتانسیل‌های بازار سرمایه برای تحقق شعار امسال، بیان کرد: سال 1402 توسط مقام معظم رهبری، سال “مهار تورم، رونق تولید” نامگذاری شده و بدون شک هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه یکی از بهترین راهکارها برای کنترل نقدینگی و کاهش تورم خواهد بود.

وی اضافه کرد: ضمن اینکه تقویت بازار سرمایه به تامین مالی شرکت‌ها هم کمک کرده و تسهیل تامین مالی بنگاه‌های تولیدی، خود سبب رونق تولید خواهد شد. بازار سرمایه تنها بازاری است که با ورود نقدینگی به آن، تورم ایجاد نخواهد شد؛ حال‌آنکه ورود نقدینگی به بازارهای کالایی، ارز، خودرو و مسکن منجر به تشدید تورم خواهد شد. البته هدایت نقدینگی به بازار سرمایه و کنترل این نقدینگی، در گرو تقویت اعتماد سرمایه‌گذاران به این بازار و ثبات در قوانین و مقررات و تصمیم گیری‌ها خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: بازار سرمایه، بازار شفافی بوده و می‌توان از ظرفیت‌های این بازار برای افزایش شفافیت در سایر حوزه‌ها نیز استفاده کرد. مناسب‌ترین ابزار برای حذف رانت و فساد، حذف دلالی و افزایش شفافیت در بازارها، استفاده از ظرفیت‌های بورس کالاست. معتقدم نه فقط می‌توان از ظرفیت‌های بورس کالا در عرضه محصولات مختلف از جمله خودرو که دچار چند نرخ بوده و بخش قابل توجهی از سود تولید، نصیب دلالان می‌شود، استفاده کرد؛ بلکه برای واگذاری املاک مازاد بانک‌ها و همینطور اجرای طرح مولدسازی دارایی‌های دولت هم می‌توان از ظرفیت‌های بازار سرمایه و بورس کالا بهره برد.

وی تصریح کرد: تجربه نشان داده استفاده از روش‌هایی همچون مزایده و… برای واگذاری اموال دولتی و بانک‌ها می‌تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد، ولی شفافیت بالای بازار سرمایه، فرصت رانت و فساد را از بین برده و قطعا نسبت به عرضه با روش‌های سنتی، مزیت خواهد داشت.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *