2024/04/19

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

بورس انرژی به توسعه صنعت برق کمک می‌کند

بورس انرژی به توسعه صنعت برق کمک می‌کند

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از بورس انرژی ایران، سپهر برزی‌مهر مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی با اشاره به هماهنگی و تفاهم وزارت نیرو و وزارت صمت برای همکاری در احداث 10 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی اظهار کرد: این امر یکی از راهکارهای مؤثر برای تامین برق مطمئن و پایدار صنایع به شمار می‌رود.

در این طرح از ظرفیت شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی که از منابع و ظرفیت‌های مالی مناسبی برخوردارند برای ایجاد ظرفیت‌های جدید نیروگاهی استفاده خواهدشد. مکلف کردن صنایع انرژی‌بر به تامین برق خود از طریق احداث نیروگاه‌های حرارتی و تجدیدپذیر و تسهیل عرضه و تبادل برق و همچنین برق تجدیدپذیر در بورس انرژی ایران از راهکارهایی است که به توسعه صنعت برق کمک می‌کند.

سپهر برزی‌مهر گفت: ویژگی مهم این برنامه مستثنی شدن صنایع کوچک و کارگاه‌های تولیدی کوچک است که تامین برق آن‌ها بدون هیچ محدودیتی انجام می‌شود، از سوی دیگر اعلام برنامه مدیریت مصرف برای صنایع مستقر در شهرک‌های صنعتی امکان برنامه‌ریزی و تغییر شیفت‌های کاری را برای صاحبان صنایع فراهم کرده است. برنامه‌ریزی برای صنایع بزرگ و انرژی‌بر همانند صنایع فولاد و سیمان نیز از طریق جابجایی بار مصرفی آن‌ها از ساعات اوج به ساعات غیراوج و همچنین برنامه‌ریزی برای کاهش 1000 مگاواتی برق در بخش اداری از دیگر ویژگی‌های این برنامه است.

وی ادامه داد: باید در نظر داشت که هرگونه محدودیت در تامین برق صنایع موجب کاهش تولیدات صنعتی و متعاقب آن افزایش قیمت محصولات تولیدی می‌شود، بنابراین شاید بتوان راهکارهای اتخاذ شده را برای عبور از بحران خاموشی‌ها و جلوگیری از بروز نارضایتی صاحبان صنایع، مناسب قلمداد کرد.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *