1402/09/14

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

بهترین صندوق های درآمد ثابت با پرداخت سود ماهانه ( منتهی به ۱۵ شهریور ماه ۹۹ )

بهترین صندوق های درآمد ثابت با پرداخت سود ماهانه ( منتهی به ۱۵ شهریور ماه ۹۹ )

بهترین صندوق های درآمد ثابت با پرداخت سود ماهانه ( منتهی به 15 شهریور ماه 99 )

در این گزارش بهترین صندوق‌ های سرمایه گذاری درآمد ثابت با پرداخت سود ماهیانه در ماه منتهی به 15 شهریورماه 99 گردآوری شده‌اند.

بازار منفی سهام در مقابل بازار با ثبات صندوق ها

بازار بورس از هفته سوم مردادماه 99 شروع به نزول کرد و تا الان به روند نزولی خود ادامه داده است. شاخص کل بورس در همین مدت بیش از 20 درصد افت کرد و در محدوده یک میلیون و 600 هزار واحدی نوسان کرد. در این وضعیت صف های فروش سنگین در اکثر نمادهای بورسی تشکیل شد و فروشندگان سهام رکورد کاهش شاخص کل بورس در یک روز را هم شکستند. از طرف دیگر بازارهای کم ریسک تر با اقبال رو به رو شدند و حجم سرمایه گذاری در آنها افزایش پیدا کرد. برای نمونه صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در همین مدت با افزایش خالص دارایی ها مواجه شدند. این مسئله نشان می دهد که برخی از سرمایه گذاران ترجیح داده اند تا زمانی که روند نزولی بازار بورس پایداری خود را حفظ کرده است از ریسک سرمایه گذاری در سهام دور بمانند و در عوض از ابزارهای مالی کم ریسک نظیر صندوق های با درآمد ثابت بهره ببرند.

در این گزارش ده صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت برتر با پرداخت سود ماهانه در ماه منتهی به 15 شهریور ماه 99 منتشر می شوند. این صندوق ها همانند بانک ها در بازه زمانی یک ماهه پرداخت سود دارند.

 به طور کلی صندوق های درآمد ثابت از نظر پرداخت سود به چند دسته مختلف تقسیم می شوند. برخی به صورت یک ماهه و در تاریخ مشخص سودهای محقق شده را به حساب مشتریان شان واریز می کنند. برخی در بازه های زمانی سه یا شش ماهه تقسیم سود می کنند. صندوق های دیگری نیز هستند که بدون تقسیم سود فعالیت می کنند و سرمایه گذاران صرفا از محل افزایش خالص ارزش دارایی ها و افزایش قیمت واحدهای صندوق(NAV) کسب سود می کنند.

برترین صندوق‌های درآمد ثابت با پرداخت سود ماهانه

تاریخ پرداخت سود در همه صندوق های با درآمد ثابت شبیه به هم نیست و هر کدام از صندوق ها در تاریخ خاصی اقدام به پرداخت سود می کنند. در ضمن نوع پرداخت سود نیز در صندوق ها ممکن است مطابق با بازدهی کسب شده نباشد. بازدهی های آورده شده در جدول زیر از روی اطلاعات منتشر شده در سایت صندوق ها استخراج شده است. معمولا صندوق های با درآمد ثابت برای محاسبه پرداخت سود دوره ای، فرمول های منحصربفرد خود را دارند. بنابراین اگر بازدهی صندوق برای شما جذاب است، بهتر است قبل از اقدام به سرمایه گذاری در صندوق با روابط عمومی آن تماس بگیرید و از نحوه محاسبه سود و نحوه دریافت آن مطلع شوید.

در جدول زیر لیست 10 صندوق برتر با درآمد ثابت با پرداخت سود ماهانه در ماه منتهی به 15 شهریور ماه 99 آمده است:

نام صندوق بازده ماهانه (درصد) معادل سالیانه(درصد)
با درآمد ثابت کوثر یکم 5.11 61.32
مشترک کارگزاری کارآفرین 2.43 29.16
درآمد ثابت سرآمد 2.09 25.08
دوم اکسیر فارابی 1.97 23.64
مشترک فراز اندیش نوین 1.93 23.16
پاداش سهامداری توسعه یکم 1.90 22.80
مشترک افق کارگزاری بانک خاورمیانه 1.83 21.96
نهال سرمایه ایرانیان 1.80 21.60
مشترک بانک مسکن 1.79 21.48
مشترک آتیه نوین 1.76 21.12

برترین صندوق سرمایه گذاری  درآمد ثابت در یک ماه اخیر صندوق با درآمد ثابت کوثر یکم  بود که 5.11 %  بازدهی کسب نمود.

باید دقت داشت که صندوق های با درآمد ثابت تمام بازدهی کسب شده در یک ماه را بین سرمایه گذاران تقسیم نمی کنند چرا که بیشتر از درصد مشخصی اجازه تقسیم سود ندارند. در عوض ارزش NAV صندوق بالاتر می رود و در پایان سال مالی با توجه با فرمول محاسباتی صندوق که در امید نامه آمده است، به سرمایه گذار پرداخت می شود. برای مثال سود پرداختی در صندوق با درآمد ثابت کوثر یکم  بین 15 تا 22 درصد است. صندوق پاداش سهامداری توسعه یکم نیز تنها صندوق درآمد ثابت ETF بود که با نماد “سپاس” در بورس قابل معامله است.

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *