1402/12/02

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

بغداد سازوکار پرداخت بدهی‌های ایران را اعلام کرد

بغداد سازوکار پرداخت بدهی‌های ایران را اعلام کرد

بغداد سازوکار پرداخت بدهی‌های ایران را اعلام کرد

به گزارش تجارت‌نیوز ، باتوجه به پرداخت منابع ارزی آزاد شده ایران، بانک تجارت عراق در بیانیه‌ای ساز و کار پرداخت اموال ایران را اعلام کرد.
بر اساس بیانیه‌ای که بانک تجارت عراق در سایت رسمی خود قرار داده است، عقیل الشویلی، کارشناس رسانه‌ای این بانک اعلام کرد که اموال ایرانی که اخیرا و از ماه فوریه تا ژوئن 2023 پرداخت شد بر اساس مکانیزم مورد توافق ایران، عراق و آمریکا بود و این مکانیزم از سال 2018 اجرایی شده است.

پیش از این سهیله السلطانی، عضو کمیسیون برق و انرژی در پارلمان عراق در اظهاراتی تاکید کرد که تصمیم برای پرداخت مبالغ باقی مانده از بدهی‌های ایران از سوی دولت عراق خوب است و در حل بحران بزرگ عراق سهیم خواهد بود زیرا اغلب نیروگاه‌های عراق با گاز ایران کار می‌کنند.

وی گفت که عراق از سه سال پیش بدهی‌های عقب مانده دارد و این بدهی‌ها مبالغ بسیار بزرگی است که در بودجه جدید تضمین شده است و به زودی وارد مرحله اجرا خواهد شد.

روز شنبه نیز ضیاء الناصری، مشاور نخست وزیر عراق در صفحه توییتر خود اعلام کرد که مجموع دارایی‌های آزاد شده ایران توسط دولت عراق در زمان نخست‌وزیری محمد شیاع السودانی تقریبا یک و نیم میلیارد یورو است به علاوه اینکه یک میلیارد یورو نیز آزاد خواهد شد.

اخیرا احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق تاکید کرد که فواد حسین، وزیر خارجه این کشور نتایج خوبی درخصوص امور مالی میان تهران و بغداد محقق کرد.

وی گفت: فواد حسین در جریان کنفرانس بین المللی مبارزه با تروریسم که در ریاض برگزار شد، گفت‌وگوهای خوبی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا داشت و این گفت وگوها منجر به پیشرفت‌های مهمی درخصوص امور مالی میان ایران و عراق شد.

الصحاف خاطرنشان کرد: فواد حسین همچنین هماهنگی و گفت‌وگوهای خوبی در همین زمینه با بدر البوسعیدی، وزیر خارجه عمان داشت.

پیش‌تر، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، از آزادسازی بخشی از منابع بلوکه شده ایران در این کشور خبر داد و گفت: در واقع این گشایش ارزی می‌تواند به ثبات بازار ارز و همچنین کالاهای اساسی کمک قابل توجهی کند.

دنیای اقتصاد

مرجع: تجارت نیوز

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *