1402/03/16

ارزی

اخبار، تحلیل و بررسی اقتصادی و بازار بورس و ارزهای دیجیتال

بررسی معاملات بورس کالا در دو هفته بعد از شروع دلارزدایی! / تجربه سال ۹۷ بسیار از سریعتر از ۶ماه تکرار خواهد شد!

بررسی معاملات بورس کالا در دو هفته بعد از شروع دلارزدایی! / تجربه سال ۹۷ بسیار از سریعتر از ۶ماه تکرار خواهد شد!

بررسی معاملات بورس کالا در دو هفته بعد از شروع دلارزدایی! / تجربه سال ۹۷ بسیار از سریعتر از ۶ماه تکرار خواهد شد!

به گزارش اقتصادآنلاین؛ بر اساس مصوبه هیئت وزیران در تاریخ 1401.12.21، بانک مرکزی موظف شد نرخ تسعیر ارز جهت محاسبه قیمت خوراک و محصولات شرکت های پالایشی نفت و پتروشیمی را اعلام کند که در تاریخ 1402.01.14 این نرخ 28500 تومان اعلام شد. در جدول ذیل تعدادی از معاملات محصولات پتروشیمی، فولادی و مس در بورس کالا استخراج شده است.

بررسی معاملات بورس کالا در دو هفته بعد از شروع دلارزدایی! / تجربه سال 97 بسیار از سریعتر از 6ماه تکرار خواهد شد!

همان طور که در جدول فوق ملاحظه می‌شود محصولات پتروشیمی و مس رقابت و تقاضای قابل توجهی داشته و عملا قیمت پایه دستوری را خنثی نموده اند. محصولات مرتبط با فولاد هم هر چند روند ملایم تری داشته اند؛ با این وجود در این محصولات هم تقاضا نسبت به عرضه قابل توجه است.

به نظر می‌رسد تجربه تاریخی سال 1397 مجدداً بسیار سریع تر از بازه 6 ماهه تکرار خواهد شد و شرکت‌ها نرخ محصولات خود را بر اساس نرخ سامانه مرکز مبادله ارز و طلا تنظیم خواهند نمود. با شرایط امروز به نظر می‌رسد شرکت‌های پایین دست زنجیره پتروشیمی سود قابل توجهی را در کوتاه مدت رقم بزنند؛ دلیل این مساله رقابتی بودن نرخ محصولات و ثابت ماندن نرخ خوراک و در نتیجه افزایش حاشیه سود شرکت‌هاست.

راهکار افزایش تولید و کنترل تورم قطعاً کنترل دستوری نرخ‌ها نخواهد بود، چرا که کنترل دستوری نرخ فروش صرفاً حاشیه سود محصول را کاهش می‌دهد و در بلند مدت انگیزه سرمایه گذاری در صنعت کاسته خواهد شد و در نتیجه تولید کمتر می‌شود. محرک تولید، سیاست‌های پولی بانک مرکزی و مالی دولت است. نرخ بهره مناسب و مشوق‌های مالیاتی می‌توانند بستر تولید را فراهم نمایند.

سیاست گذاران اگر به جای دلار زدایی از اقتصاد و پاک کردن صورت مساله به دنبال حل مشکل کسری بودجه، خروج سرمایه و کنترل ریسک سیاسی باشند یقیناً تقاضای دلار کنترل خواهد شد. نگاه دستوری به اقتصاد طی 5 سال گذشته صرفاً منابع را هدر داده و این منابع از سمت تولید کننده به دلالان رسیده است.

مرجع: اقتصاد آنلاین

برگرفته از سیگنــال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *