سایت ارزی (Arzee)/ نایب رئیس انجمن مرغداران گوشتی از بحران جدی جوجه یکروزه در بازار مرغ خبر داد و گفت: قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه ۶ هزار و ۵۰۰ تومان است.

حبیب اسداله نژاد از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان و مرغ گرم ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.
وی با اشاره به اینکه بحران کمبود جوجه جدی است، افزود: قیمت کنونی جوجه یکروزه بشدت بالاست به طوریکه هر قطعه جوجه ۶ هزار و ۵۰۰ تومان بالاتر از نرخ مصوب به مرغدار عرضه می شود‌.
اسداله نژاد با اشاره به اینکه آمار جوجه ریزی مناسب نیست، بیان کرد: با نظارت در توزیع و افزایش سن گله انتظار می رود که بازار مرغ مدیریت شود، در غیراین صورت همانند ماه های قبل قیمت دچار نوسان می شود.
این مقام مسئول ادامه داد: بنابر آمار در اردیبهشت حدود ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی صورت گرفته است، چنانچه ۱۲۰ تا ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه ریزی در ماه انجام شود، مشکلات مرتفع می شود‌.
این مقام‌مسئول ادامه داد: با توجه به کاهش حجم جوجه ریزی، نظارت جدی بر بازار باید صورت گیرد تا جوجه تولیدی مستقیم بدست مرغدار برسد.
به گفته وی، اگر بنابر برنامه ریزی ستاد تنظیم بازار ماهانه ۱۲۰ تا ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گیرد که از این میزان ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گوشت مرغ استحصال شود، رقمی بالغ بر ۲۱۰ تا ۲۲۰ هزار تن مرغ گرم بدست می آید که در صورت نبود انحراف در توزیع، بازار مدیریت می شود.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در واکنش به عدم تامین ۱۰۰ درصد نهاده از سامانه بازارگاه بیان کرد: هم اکنون ۱۰۰ درصد نهاده دامی از طریق سامانه بازارگاه در اختیار واحدهای مرغداری قرار می‌گیرد که متاسفانه  با تاخیر در ارسال نهاده و طولانی بودن مقطع ثبت سفارش،  نگرانی ها افزایش پیدا کرده است که امیدواریم با ذخایر نهاده دامی و مدیریت بازار، از چالش تامین نهاده جلوگیری شود‌.
وی درباره آینده بازار مرغ گفت: اگر تولید و عرضه مرغ مدیریت نشود، برآوردها حاکی از آن است که التهابات مجدد به بازار مرغ بازگردد.
اسداله نژاد با اشاره به اینکه کشور ما صادرکننده تخم مرغ نطفه دار و جوجه یکروزه بوده است، بیان کرد: با توجه به اختلالات جوجه ریزی، مسئولان ستاد تنظیم بازار در صدد واردات هستند تا از بحران‌مجدد بازار مرغ جلوگیری کنند‌.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در پایان تصریح کرد: امسال برای تامین جوجه مورد نیاز باید تدابیری بکار گرفته شود چرا که قیمت مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان بر مبنای جوجه ۴ هزار تومان اعلام شده است، چنانچه قیمت ۶ هزار و ۵۰۰ تومانی جوجه را در فرمول قرار دهیم، قیمت مصوب مرغ بالاتر خواهد بود که با این وجود نباید انتظار داشت که تولیدکننده برمبنای قیمت مصوب ۴ هزار تومانی جوجه، مرغ تولیدی را در بازار عرضه کند‌.